تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

استفاده از نانو ذرات در بسته بندی مواد غذایی

مقالات (عمومی)
استفاده از  نانو ذرات در بسته بندی مواد غذایی

استفاده از نانو ذرات در بسته بندی مواد غذایی :

نانو‌ ذرات برای ساخت مواد بسته‌بندی اصلاح‌شده ارزان‌قیمت و زیست‌سازگار، استفاده می‌شود.

دانشمندان آلمانی با افزودن صفحات کوچک نانومقیاس به پلاستیک‌ها، می‌توانند نفوذپذیری آنها را نسبت به آب و گاز کنترل کنند؛ استفاده از این پلاستیک‌ها در بسته بندی مواد غذایی، از فساد میوه‌ها، سبزیجات و دیگر کالاهای فاسد‌شدنی جلوگیری و زمان ماندگاری آنها را بیشتر را می‌کند.

علاوه بر این هزینه نقل و انتقال(جابه‌جایی از کارخانه تا فروشگاه‌ها) نیز کاهش می‌یابد. افزودن صفحات کوچک نانومقیاس به پلاستیک‌ها نفوذناپذیری آنها را در مقابل مایعات و گازها از جمله اکسیژن بهبود می‌بخشد. این ویژگی کاربرد پلاستیک‌ها را در مواردی مثل بسته‌بندی مواد غذایی که ارزان و زیست‌سازگار مفید می‌سازد.

فناوری‌ نانو امکان بسته‌بندی بهبودیافته را نه تنها در صنایع غذایی؛ بلکه در بخش‌های دیگر نیز فراهم می‌‌آورد؛ به عنوان مثال از نانولوله‌های کربنی در بسته‌بندی اجزای الکترونیکی استفاده می‌شود.

در آخر لازم به ذکر است که:فناوری نانو به سه صورت تعریف می شود:

۱.فناوری نانو محدوده تحقیقات و مطالعه مواد و خصوصیات آنها در محدوده ۱- ۱۰۰ نانومتر را در بر می گیرد.
۲.با کمک فناوری نانو ساختارهای نانویی می توان خلق کرد که خصوصیات آنها با ساختارهای ماکروسکوپی همان مواد متفاوت است.
۳.با کمک فناوری نانو می توان در اتمها از طریق کنترل خصوصیات تغییراتی ایجاد کرد

نکته :

به طور کلی این فناوری عبارت از کاربرد ذرات در ابعاد نانو است. یک نانومتر، یک میلیاردم متر است. از دو مسیر به این ابعاد می توان دسترسی پیدا کرد. یک مسیر دسترسی از بالا به پایین و دیگری طراحی و ساخت از پایین به بالا است. در نوع اول، ساختارهای نانو با کمک ابزار و تجهیزات دقیق از خرد کردن ذرات بزرگ تر حاصل می شوند.

در طراحی و ساخت از پایین به بالا که عموما آن را فناوری مولکولی نیز می نامند، تولید ساختارها، اتم به اتم و یا مولکول به مولکول تولید و صورت می گیرند.

به عقیده مدیر اجرایی موسسه نانوتکنولوژی انگلستان، فناوری نانو ذرات ادامه و گسترش روند مینیاتوریزه کردن است و به این طریق تولید مواد، تجهیزات و سامانه هایی با ابعاد نانو انجام می شود. درحقیقت فناوری نانو به ما امکان ساخت طراحی موادی را می دهند که کاملا دارای خواص و اختصاصات جدید هستند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید