تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

کاربرد سیلیکاژل در صنایع silicagel

شیمیایی
کاربرد سیلیکاژل در صنایع silicagel
جدول محتوای این صفحه پنهان

کاربرد سیلیکاژل چیست ؟

کاربردهای سیلیکاژل در صنایع دارویی و مکمل ها، شیمیایی و تجهیزات پزشکی :

کاربرد سیلیکاژل در صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی از انواع مختلف رطوبت گیرها به شرح ذیل استفاده می گردد:

• رطوبت گیرها ( به طور گسترده در خطوط تولید)،

• کیسه های حاوی رطوبت گیر (برای انبارداری و حمل و نقل)،

• ساشه های رطوبت گیر (در داخل محصولات بسته بندی شده)،

• کپسول های رطوبت گیر (عمدتاً در شیشه ها و تیوب های محتوی دارو)

• درب های حاوی رطوبت گیر (عمدتا بعنوان درب شیسشه ها و تیوب های محتوی دارو)

کاربرد سیلیکاژل در صنایع تولید و توزیع برق و نیروگاه و صنایع مخابراتی :

عیوب فنی و خرابی بسیاری از مدل های برق فشار قوی، ترانسفورماتورها (برق ضعیف به قوی) و تجهیزات مشابه مستقیماً مربوط به عدم کنترل مناسب میزان بخارآب وارد شده به تجهیزات می باشد. بنابراین ضروری است که رطوبت موجود درهوای محفظه ترانس در سطح بسیار پایینی باشد تا از زوال خواص عایق های خنک ساز جلوگیری بعمل آید.

بدین منظور از هواگیرهای ترانسفورماتوری که حاوی سیلیکاژل است، استفاده میشود که این روش بسیار اقتصادی و موثر در کنترل میزان رطوبت وارده به ترانسفورماتور است. بسیاری از مایعات، نیمه جامدها، پودرها می توانند تحت تاثیر رطوبت قرار گرفته و آلوده شوند و در نتیجه تولید محصولات جانبی نمایند.

بسیاری از تانک ها و یا بشکه های حاوی مواد که در فضای آزاد یا در فضای بخش تولید قرار گرفته اند می توانند تحت تاثیر مواد موجود در این فضاها قرار بگیرند که خسارت ناشی از تولید مواد زاید ، کاهش اثر و نهایتاً کاهش میزان محصول را به دنبال دارد.

رطوبت به صورت بخار آب یک منبع آلودگی به حساب می آید زیرا سبب رقیق کردن اسیدها، افزایش فرسودگی روغن ها و سایر مایعات، فعالیت بیولوژیکی و قارچی در موادی مانند گلیسرول ،کاهش مقاومت الکتریکی روغن های مبدل و مواد مشابه می گردد.

بدین منظور استفاده از سیلیکاژل در خشک کن های دریچه دار مخزنی، خشک کن های دریچه دار تانکی و خشک کن های لوله ای جهت محافظت برای محدوده وسیعی از مواد توصیه می گردد.

کاربرد سیلیکاژل موزه ها، کتابخانه ها، گالری ها :

چنین به نظر میرسد که نسل امروز تا حد زیادی مسئولیت خویش را در قبال نسلهای آینده فراموش کرده است.

زیرا که همواره در کتابخانه ها وموزه ها مشکل عدم وجود روشی مناسب وعلمی برای حفاظت از اسناد، کتابها،آثار قدیمی وباستانی وارزشمند وجود دارد از آنجا که بررسی های طولانی، کوشش های پرارج و هزینه های زیادی صرف اکتشاف و گردآوری مجموعه های مختلف گردیده است، پس لازم به نظر میآید که کوششی در خور نیز صرف محافظت و نگهداری از این مجموعه ها در مقابل خسارات احتمالی صرف گردد و شرایطی ایجاد شود تا این مجموعه های گرانبها و آثار هنری با ارزش از اثرات سوء عوامل مخرب و خصوصاً رطوبت هوا محافظت گردد.

دو عامل محیطی رطوبت ودمای محیط اثرات تعیین کننده ای بر پایداری و استحکام اشیا تاریخی یا آثار هنری دارند.با کنترل دما ورطوبت می توان از تخریب تدریجی اشیا جلوگیری نمود.

ماده سیلیکاژل نه تنها باعث از بین بردن رطوبت مزاحم در صنایع مختلف می شود بلکه با نگهداری رطوبت نسبی در سطح پایین، عواقب جبران ناپذیرناشی از رطوبت بالا مانند بالا بودن میزان رطوبت می تواند خسارات جبران ناپذیری به دستگاه های حساس نظامی وارد نماید.

در حالیکه بسیاری از تولید کنندگان برای محافظت از محصولات خود در برابر خسارات ناشی از رطوبت ،اقدامات مناسبی مانند استفاده از رطوبت گیرها و کیسه های حاوی رطوبت گیر می نمایند،لیکن اطمینان از موثر بودن این روش های پیشگیرانه بسیار حائز اهمیت است که در این خصوص جهت حصول اطمینان از فعال بودن رطوبت گیرها ، استفاده از کارت های شاخص رطوبت توصیه میگرددمدارهای الکتریکی

کاربرد سیلیکاژل در صنایع بسته بندی و حمل و نقل :

یکی از عمده ترین کاربردهای سیلیکاژل حفاظت کالا در برابر فرسایش و سایر اثرات مخرب رطوبت در صنایع بسته بندی و حمل و نقل می باشد. کاربرد سیلیکاژل در صنایع بسته بندی مانند سازه های الکتریکی، نیم رسانا ها، اجزاء ماشین آلات، ابزار و مهمات نظامی، قطعات خودرو، مدارهای الکتریکی، مواد غذایی ( مخصوصا خشکبار) و گرانول ها (مانند آرد و شکر ) ، آلات و ادوات موسیقی،فرش، چرم، کفش، لباس و موارد متعدد دیگر از اهمیت خاصی برخوردار است.

در خصوص صنایع حمل و نقل دریایی و زمینی(کامیون و واگن قطار) و همچنین در دوره انبارداری، رطوبت و میعان گازها موجب خسارات سنگینی مانند خوردگی، فرسایش، کپک زدگی و غیره به محصولات میگردد.

بدین منظور می توان از بسته های حاوی سیلیکاژل جهت جذب رطوبت موجود در هوا و کنترل نقطه شبنم جهت جلوگیری از میعان و ریزش آب در داخل کانتینرهای حمل و نقل استفاده نمود.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید