تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

شکر قهوه ای

مقالات (عمومی)
شکر قهوه ای

شکر قهوه ای – تاریخچه شکر قهوه ای در ایران و جهان :

شکر و شکر قهوه ای از جمله تولیدات استراتژیک مطرح جهانی و از محصولاتی است که طیف وسیعی از مصرف کنندگان مختلف شامل مصارف خانگی ، صنایع غذائی ، صنایع داروسازی و غیره را در بر می گیرد که هر کدام نیازمند محصولی با استانداردهای ویژه خود هستند.

تولیدکنندگان مطرح این محصول در دنیا همواره سعی داشته اند جهت کسب رضایت مصرف کنندگان بخشی از هزینه های تحقیقات خود را صرف مطالعه درخصوص نیاز مصرف کنندگان و عرضه محصولاتی متنوع نمایند.

متأسفانه تولید کنندگان صنعت قند کشور به دلیل عدم ایجاد تنوع در محصول تولیدی ، بخشی از بازارهای مصرف خود را از دست داده و موفق به برطرف نمودن نیاز داخلی نشده اند . با توجه به گسترش ارتباطات جهانی و لزوم آمادگی در عرصه رقابت توجه به تنوع محصول و بسته بندی در کشور ضروری به نظر می رسد.

تاریخچه شکر قهوه ای در ایران و جهان :

تاریخچه شکرقهوه ای تصفیه نشده به اواخر قرن ۱۸ برمی گردد. درآن زمان که تولید و مصرف شکر سفید شروع شده بود مردم اروپا و برخی از کشورهای آسیائی بخصوص ایران شکر ناخالص تولید شده را که اغلب رنگی تیره داشت به عنوان درمان برخی از بیماریها مصرف می نمودند. بعدها دانشمندان با آنالیز این ماده دریافتند نه تنها چنین ماده ای اثر طبی ندارد بلکه با وجود برخی از میکروارگانیزم های مضر درآن غیر قابل مصرف است و باید تصفیه و استفاده گردد.

در چند دهه گذشته دانشمندان و قند سازان ماهر توانستند با ترکیبی از شکر تصفیه شده طبیعی و لایه نازک از ملاس به تولید نوعی شکر قابل مصرف دست یابند که شکرقهوه ای نامیده شد. مردم خاورمیانه و آسیا حدود یک دهه پیش با شکر قهوه ای خوراکی که در اروپا تولید گردید آشنا شدند.

شکر قهوه ای :

شکر قهوه ای قابل مصرف از یک ترکیب ساکارز (شکرتصفیه شده) که با مقادیری معین از ملاس بصورت لایه ای نازک برروی ذرات آن نشسته تهیه شده است . این فرآورده از نظر تجاری دارای طیف وسیعی از تنوع می باشد.

موارد مصرف شکر قهوه ای

شکرقهوه ای علاوه بر مصارف خانگی در شیرین پزی و بخصوص پخت انواع کیک بویژه در کشورهای توسعه یافته مصرف فراوانی دارد. این ماده بر حسب کیفیت ، مزه ، بوی و قوام آن در ترکیبات شیر ، بستنی ، خامه ، شیرینی و مخلوطهای انواع کیک و بستنی بکار می رود.

در اروپا و امریکا به این نتیجه رسیدند که شکرقهوه ای برای شیرینی پزی ، مربا ، کیک و ترت و پای میوه به مراتب بهتر از شکر سفید می باشد.

این شکر با وجود مقدار شیرینی مطبوع آن دارای انرژی(کالری)کمتری نسبت به شکر سفید است و طعم و بوی آن به لذیذ شدن این فرآورده ها می افزاید.

برخی از انواع شکرقهوه ای که در اروپا ساخته شده است شامل :

شکر قهوه ای(روشن و تیره): کریستالهای شکر پوشیده شده از ملاس با طعم و رنگ طبیعی هستند. وجود ملاس سبب ایجاد رنگ قهوه ای و طعم ملاسی در شکر می شود. شکر قهوه ای تیره نسبت به نوع روشن آن رنگ بیشتر و طعم ملاس بالاتری دارد.شکر قهوه ای روان: شکر ریز ، تقریباً پودری شکل و با رطوبت کمتر از شکر قهوه ای معمولی است.

شکر توربینادو:

این ماده شکر خامی است که مقداری از ملاس آن شسته شده رنگ بلوند ملایمی دارد و اغلب به همراه چای و قهوه مصرف می گردد.

شکر موسکوادو: یک شکر قهوه ای خاص انگلیسی است که خیلی تیره بوده و طعم قوی ملاس دارد.

شکر دمرارا:

رنگ قهوه ای روشن با کریستالهای طلائی درشت دارد و با چای قهوه و غلات داغ مصرف می شود و در بین مردم انگلستان مصرف زیادی دارد.

هریک از انواع شکر قهوه ای دارای خصوصیاتی متفاوت است و در شیرینی پزی و کیک پزی و . . . کاربرد وسیع دارد.

برچسب ها

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید