تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

ویژگی های تغذیه ای دوغ

مقالات (عمومی)
ویژگی های تغذیه ای دوغ

ویژگی های تغذیه ای دوغ :

قبل از آشنایی با ویژگی های تغذیه ای دوغ  بهتر است درباره آن بیشتر بدانیم . دوغ یک نوشیدنی بر پایه ماست است که در ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و به طور کلی منطقه قفقاز و خاورمیانه رایج است.

اولین پایه های تولید در مقیاس صنعتی برای تهیه فرآورده های لبنی پاستوریزه در ایران از یک خط اهدایی سازمان یونیسف در حدود چهل و اندی سال پیش شروع شد و هم اکنون این صنعت در ایران به یکی از پیشرفته ترین واحدهای صنایع غذایی مبدل گشته است.
بر اساس یافته محققان، تحول و نوآوری در صنعت دامپروری از حدود ۲ قرن پیش ذکر گردیده است و از حدود ۱۵۰ سال قبل تولید صنعتی شیر به سبک تقریبا امروزی با ساختن دستگاه های فرایند کننده مانند خامه گیر شروع شده است که از آن پس تاکنون پیشرفت های بزرگی در عرصه فرایند شیر پدید آمده است به گونه ای که مصرف سرانه یعنی مقدار کل مصرف نسبت به جمعیت کشور در طول یک سال شیر به عنوان شاخص پیشرفت و توسعه منظور می شود.
کلمه دوغ از واژه فارسی دوشیدن مشتق شده است. این نوشیدنی از طریق هم زدن شدید ماست تا رسیدن به قوامی مشابه شیر کامل حاصل میشود.
نمک، گاهی فلفل و به خصوص نعنا خشک مهمترین مواد طعم دهنده مورد استفاده در دوغ میباشند. به طور سنتی، گازدار کردن دوغ از طریق تخمیر (قرار دادن آن در خارج از یخچال به منظور تخمیر از طریق مایه ماست) انجام می گیرد.
در روش صنعتی، آب کربناته برای رقیق کردن ماست مورد استفاده قرار می گیرد که این امر موجب به وجود آمدن طعم تندتر و حباب های بیشتر میگردد.

به طور کلی، قابلیت هضم فرآوده های کشت داده شده شیر به دو دلیل بیشتر از محصولات تخمیر نشده است:

(۱) در اثر تولید اسید ، شیر به ذرات کوچکی دلمه میشود لذا سطح بیشتری برای عمل آنزیمی فراهم میشود.
(۲) میکروارگانیسمها در ضمن رسیدن محصول در اثر پروتئولیز، هضم مقدماتی پروتئین به پپتیدها و اسیدهای آمینه را انجام میدهند. لازم به ذکر است که زمان لازم برای هضم شیر خام دو برابر ماست است.
تأثیر محصولات تخمیری شیر بر بهبود جذب کلسیم حتی از اثر لاکتوز هم بیشتر است زیرا اسید لاکتیک به طور فزایندهای در جذب کلسیم مؤثر است.
دوغ یک نوشیدنی سالم و مفید است که ویژگی های تغذیه ای دوغ زیادی دارد که تأمین کننده یک چهارم نیاز روزانه به کلیسم و حاوی ویتامینهای B۱ و B۲ و B۱۲ است .
دولیوان دوغ به اندازه یک لیوان شیر به بدن کلسیم می رساند و به همین دلیل پوسیدگی دندانها را کاهش میدهد.
هر لیتر دوغ حاوی ۲-۱/۵ درصد پروتئین، ۱ درصد چربی و ۷۵۰ میلی گرم کلسیم بوده و در صورت غلیظ بودن، از ارزش غذایی بیشتری برخوردار است .

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید