تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

نوشیدنی دوغ

مقالات (عمومی)
نوشیدنی دوغ

نوشیدنی دوغ :

کلمه “دوغ” از واژه دوشیدن اقتباس شده است و در لغت به معنای «حاصل از دوشیدن» است. نوشیدنی دوغ لبنی در ابتدا یکی از فرآورده های جانبی کره محسوب می شد. به این شکل که ابتدا ماست پرچرب ، با آب رقیق و سپس با استفاده از مشک یا پوست بز، چربی آن جدا شده و باقی مانده به عنوان نوشیدنی دوغ مصرف می شد.
امروزه با تغییر در روند تولید کره به لحاظ تکنولوژی، روش تولید نوشیدنی دوغ نیز به عنوان نوشیدنی تخمیری لبنی که از اختلاط ماست پاستوریزه، آب، اسانس های گیاهی و نمک به دست می آید، تغییر یافته است.
تولید صنعتی نوشیدنی دوغ بدون گاز و گازدار در ایران سابقه ای در حدود نیم قرن دارد.
در دهه اخیر در راستای سیاست های تغذیه ای دولت مبنی بر جایگزینی دوغ به جای نوشابه های گازدار ، تولید صنعتی دوغ رواج یافته و تا حد زیادی با استقبال مردم روبرو شده است تا آنجا که طبق آمار منتشره از سوی دفتر آمار و فن آوری اطلاعات وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید نوشیدنی دوغ در ایران در سال های اخیر روند افزایشی داشته است.

تعریف دوغ ساده :

نوشیدنی حاصل از تخمیر لاکتیکی شیر است که ماده خشک آن از طریق رقیق کردن ماست دوغ سازی (پس از تخمیر) یا شیر دوغ سازی (پیش از تخمیر) استاندارد شده باشد.

به عبارت دیگر می توان از مخلوط کردن و همزنی مستقیم ماست با آب ، دوغ تولید کرد و روش دیگر می تواند شامل عمل تخمیر روی شیر با ترکیبات استانداردشده باشد.

برای مثال می توان مقداری کافی شیرخشک را جهت رسیدن به ماده جامد کل موردنظر در آب حل کرد و تخمیر را ادامه داد.

برخی از ترکیبات مورد استفاده در تولید نوشیدنی دوغ اجزای تشکیل دهنده اصلی و برخی دیگر به عنوان اجزای تشکیل دهنده اختیاری هستند این اجزاء بر اساس استاندارد ملی شماره ۱۰۵۲۸ در ذیل ذکر شده اند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده دوغ شامل ماست ، آب آشامیدنی ، نمک سدیم خوراکی، باکتری های آغازگر ماست شامل استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس دلبروئه کی زیرگونه بولگاریکوس است.

اجزای اختیاری تشکیل دهنده دوغ شامل گاز دی اکسید کربن ، ترکیبات طعم دهنده طبیعی یا مشابه طبیعی به شکل عصاره یا روغن های اسانسی مانند اسانس های تجاری کاکوتی و نعناع ، اجزای شیری یا فرآورده های لبنی افزودنی، ذرات ریز – نرم و یکدست گیاهان رایحه دار خشک شده از قبیل نعناع، پونه و کاکوتی، کشت منفرد/ مخلوط مخمرها و / یا باکتریهای اسید لاکتیک بی زیان و تولید کننده گاز و ترکیبات طبیعی ضد دوفاز شدن و یا ناروان ساز با منشأ غیرشیری مانند صمغ ها و تثبیت کننده های دیگر است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید