تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

افزودنی های شیمیایی مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی

شیمیایی
افزودنی های شیمیایی مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی

افزودنی های شیمیایی مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی

افزودنی های شیمیایی ترکیباتی هستند که برای افزایش ماندگاری خوراکیها در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. افزودنی های شیمیایی با کاهش یا حذف میکروارگانیسم هایی که باعث فساد مواد غذایی می شوند آنها را برای مدت طولانی سالم نگه می دارند.

اگرچه در حال حاضر استفاده از افزودنی های شیمیایی یک ضرورت به حساب می آید اما ممکن است این ترکیبات برای سلامت انسانها مضر باشند. برای در امان ماندن از تاثیرات مضر احتمالی افزودنی های شیمیایی بهترین کار استفاده از غذاهای تازه و غیر فرآوری شده است که حاوی هیچ ماده شیمیایی نیستند. در ادامه مقاله برخی از افزودنی های شیمیایی موجود در مواد غذایی و تاثیر آنها بر سلامتی انسان شرح داده شده است.

افزودنی های شیمیایی رایج در مواد غذایی

نیترات و نیتریت

نیترات و نیتریت افزودنی های شیمیایی هستند که با خواص آنتی باکتریال، مواد غذایی را از باکتریهایی مانند بوتولیسم محافظت می کنند. با اینحال تحقیقات نشان داده است که این مواد برای سلامتی انسان ها خطرناک هستند زیرا نیتریت ها با برخی از آمینواسیدهای خاص موجود در دستگاه گوارش واکنش داده و نیتروسیامین ها را تشکیل می دهند که به عنوان مواد سرطانزا شناخته شده هستند.

یکی دیگر از افزودنی های شیمیایی موجود در مواد غذایی نیترات سدیم است که به عنوان تثبیت کننده رنگ مورد استفاده قرار می گیرد که به آرامی به نیترات متابولیزه می شود. برخی از محصولات غذایی شناخته شده ای حاوی نیتریت سدیم و نیترات شامل گوشت های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و هات داگ هستند.

سولفیت ها و دی اکسید سولفور

سولفیت ها و دی اکسید سولفور افزودنی های شیمیایی با خواص آنتی باکتریال هستند که در درجه اول به عنوان مواد نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند. سولفیت ها عمدتاً در میوه های خشک و شراب قرمز و بعضی مواقع در مارک های خاصی از آب میوه ها وجود دارند.

دی اکسید سولفور نیز افزودنی شیمیایی دیگری است که در بسیاری از مواد غذایی جهت افزایش ماندگاری استفاده می شود. این ترکیب اکسیداسیون چربی هایی  که لیپید نامیده می شوند را کند می کند. وقتی که این ماده به عنوان یکی از افزودنی های شیمیایی روی میوه ها و سبزیجات تازه چیده شده اسپری می شود، روند طبیعی رسیدن آنها را متوقف می کند. این دو ترکیب می توانند باعث واکنش های آلرژی در برخی افراد شوند.

آلژینات ، پروپیلن گلیکول آلژینات

آلژینات یک ترکیب طبیعی است که از جلبک دریایی استخراج می شود و به عنوان ماده قوام دهنده و تثبیت کننده کف در مواد غذایی استفاده می شود. با این حال ، پروپیلن گلیکول آلژینات یک ماده اصلاح شده و یکی از افزودنی های شیمیایی است که می تواند عوارض متعددی در انسانها ایجاد کند .

آلژین برای غلیظ شدن مواد غذایی با اسیدیته بالا مانند آبجو ، نوشابه و سس سالاد استفاده می شود. آلژینات در محصولات تولید شده از شیر مانند بستنی ، پنیر ، پنیر خامه ای و ماست مورد استفاده قرار می گیرد.

آسپارتام

این ترکیب یکی از افزودنی های شیمیایی مضری است که تحقیقات نشان داده در راستای حفظ منافع عمومی نباید در صنایع غذایی مورد استفاده قرار بگیرد. آسپارتام ترکیبی از اسیدهای آمینه و متانول است. این ترکیب شیمیایی ممکن است باعث ایجاد سرطان و سایر مشکلات مرتبط با سلامتی شود ، اگرچه برای تأیید این مسئله نیاز به مطالعات بیشتر است.

آسپارتام به عنوان شیرین کننده مصنوعی یکی از افزودنی های شیمیایی است که به جای شکر در غذاهای رژیمی مورد استفاده قرار می گیرد این ماده در نوشابه ها و نوشیدنی های مخلوط و بسیاری از دسرهای کم کالری و فرآوری شده وجود دارد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید