تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

کود کامل چیست و چه تفاوتی با کود ناکامل دارد؟

مقالات (عمومی)

کودها از جمله مهمترین ملزومات باغبانی و کشاورزی هستند. هر کشاورز نیاز دارد که برای محصولاتش از مقادیر مختلفی کود استفاده کند. اگر تنها یک باغ کوچک داشته باشید میتوانید به کودهای حیوانی بسنده کنید اما اگر هکتارها زمین فعال دارید که میزبان محصولات شما است دیگر کارتان با کودهای حیوانی راه نمی افتد باید به فکر خرید کود در حجم بالا باشید. این مقاله حاوی اطلاعاتی درباره انواع کود مخصوصا کود کامل است. با جهان شیمی بهترین فروشگاه مواد شیمیایی تا انتهای این مقاله همراه شوید.

دسته بندی انواع کودها

در دسته بندی کودها معمولا از اصطلاحات و تعاریف خاصی استفاده میشود. کود کامل، ناقص و متعادل ۳ دسته اصلی کودهای کشاورزی هستند. این نامگذاری های به مواد مغذی بکار رفته در کودها اشاره دارد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

کود کامل چیست و به درد چه زمین هایی میخورد؟

کودهای کامل شامل سه ماده مغذی اصلی و مورد نیاز برای رشد و حفظ سلامتی گیاه هستند. این سه ماده نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند.  هر کودی که این سه ماده مغذی را داشته باشد کامل خوانده میشود و به سایر کودها که یک یا دو تا از این سه ماده را ندارند ناقص و ناکامل گفته میشود.

نمونه ای از کود کامل آن کودی است که با شماره های ۵-۱۰-۵ NPK  است که نشان می دهد هر سه ماده مغذی اصلی در فرمول آن موجود هستند. اکثر کودهای کامل مخلوط چندین کود شیمیایی مختلف هستند و تحت یک نام تجاری فروخته می شوند. بسیاری از انواع کود کامل برای استفاده خاص مانند درختان مرکبات یا برخی از گیاهان بارور فرموله شده اند.

فرمولهای مختلف کود کامل را می توان برای تغذیه هر نوع گیاه در هر شرایطی استفاده کرد. از این کودها می توان برای نگهداری از چمن های، گیاهان خانگی، سبزیجات، گل و درختان در هر نوع مخلوط خاک یا ظرفی استفاده کرد. کودهای کامل معمولاً به شکل گلوله یا گرانولی هستند تا بتوان به راحتی آن ها را پخش کرد.

کود ناقص چیست و چه کاربردی دارد؟

کود ناقص یا ناکامل همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شامل کودهایی هستند که در فرمول آن ها تنها یک یا دو عنصر اساسی و مورد نیاز خاک و گیاه یعنی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) وجود داشته باشد.

به طور مشابه این کودها نیز معمولاً با نام  مواد شیمیایی خاصی به عنوان یک کالا فروخته می شود و نه به عنوان یک کود مارک دار و اصلی. سوپر فسفات نمونه ای از کود ناقص است. فرمول آن ۰-۲۰-۰ است، و آن را به یک منبع عالی فسفر تبدیل می کند. کودهای ناقص معمولاً برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال ممکن است یک کشاورز از کودهای ناکامل  ۰-۲۰-۰  که سرشار از فسافت هستند برای نهال برخی از درختان بارور که طی چند هفته اول بعد از کاشت نیازمند فسفات بالایی هستند استفاده شوند. بنابراین از این کودها برعکس کود کامل در هر شرایطی استفاده نمیشود و تنها در شرایط خاص میتوانیم از آن ها استفاده کنیم. کود ناقص معمولاً ارزانتر از کود کامل است و برای استفاده صحیح از آن لازم است یک باغبان یا کشاورز از مهارت بالایی برخوردار باشد. کودهای ناقص اغلب کریستالهای محلول هستند که شبیه نمک طعام هستند.

کودهای متعادل کدامند و چه تفاوتی با دو نمونه دیگر دارند؟

اصطلاح کود متعادل اغلب در ادبیات باغداران و کشاورزانی که زمین های بسیار بزرگی دارند استفاده میشود. این کودها بعضی اوقات “کود کامل” در نظر گرفته میشوند یعنی از هر سه ماده مغذی مقادیر قابل توجهی در فرمول این کودها قرار داده شده است.

در برخی از موارد دیگر، واژه “متعادل” به کود کامل اشاره دارد که شامل تقریباً درصد مساوی از ۳ ماده مغذی اصلی است برای مثال کودهای با فرمول ۵-۵-۵ میتوانند هم کود کامل و هم متعادل شناخته شوند. البته استفاده از این وواژه معمولا چندان رواج ندارد و بیشتر باغبانان  تنها از دو واژه کامل و ناکامل استفاده میکنند.

نکات پایانی

همه گیاهان از مواد مغذی به مقدار مساوی استفاده نمی کنند. هرچند که بیشتر گیاهان از مقادیر مساوی ازت و پتاسیم و تقریباً ۱/۵ فسفر استفاده می کنند، اما این نسبت از گیاهی به گیاه دیگر در مراحل مختلف زندگی گیاهان متفات است. همچنین، خاکهای مختلف حاوی مقادیر متفاوتی از مواد مغذی معدنی هستند. بنابراین برای اینکه بدانید باید از کدام کودها استفاده کنید باید نوع خاک کشاورزی خودتان را نیز بشناسید تا بتوانید کود کامل، ناقص یا متعادل مخصوص گیاهان خودتان را خریداری کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید