تلفن 021-88848547   021-88317033

همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

28 جولای 2021 مقالات
همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

 

کلر مایع یکی از انواع کلرهای موجود در بازار برای ضد عفونی کردن آب استخرهای شنا است. کلر در واقع اصلی ترین ماده شیمیایی است که مردم به منظور حفظ پاکیزگی استخرهای خود استفاده می کنند. کلر یک عنصر شیمیایی است که توسط الکترولیز آب شور تولید می شود و باکتری های مضر با سطح کلر ۱۵-۱۲٪  کاملا از بین می روند.

 

همانطور که احتمالاً می دانید  این ماده شیمیایی در سفید کننده ها و سایر پاک کننده های خانگی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در نمک (NaCl) یافت می شود و به طور طبیعی در اقیانوس ها و سایر ترکیبات وجود دارد.

 

برای استخرهای شنا می توان از آن به صورت جامد گرانولی (هیپوکلریت کلسیم) یا مایع (هیپوکلریت سدیم) استفاده کرد. در این مقاله در رابطه با کلر مایع صحبت خواهیم کرد لطفا ما را همراهی کنید.

 

مزایای استفاده از کلر مایع

هیپوکلریت سدیم ماده فعال کلر مایع ، به محض ورود به آب استخر شروع به کار می کند. کلر مایع نه تنها برای کلرزنی منظم روزمره استفاده می شود ، بلکه برای زمستان گذرانی و تصفیه آب استخرهای بهاره نیز استفاده می شود. علاوه بر این ، یک گزینه ارزان قیمت برای شوک استخر است. مزایای استفاده از  کلر مایع عبارتند از:

 

  • در ظروف قابل تعویض ۲.۵ گالن یا یک گالنی یکبار مصرف موجود است
  •  ۶۰-۸۰٪ هزینه کمتری نسبت به شوک گرانولی دارد
  • ۱۰-۱۳٪  کلر استخر را تأمین می کند
  • به راحتی در آب حل می شود و بلافاصله شروع به عمل می کند
  • رسوب ندارد و بدون باقی مانده است
  • تمام میکروارگانیسم ها ، باکتری ها و آلاینده های زنده را از بین می برد
  • آب استخر ابری را به سرعت پاک می کند
  • به کنترل جلبک ها و جلوگیری از سبز شدن آب استخر کمک می کند
همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

نحوه استفاده از کلر مایع برای استخر شنا

 

کلر مایع یا هیپوکلریت سدیم ۴ تا ۶ برابر قوی تر از گالن معمولی سفید کننده خانگی است و ماده خطرناکی است ، بنابراین لازم است هنگام استفاده از آن احتیاط کنید. اگر کلر بطور اتفاقی با پوست شما در تماس قرار گرفت فورا با شلنگ یا دوش کاملاً  آن را بشویید و همیشه از عینک محافظ و دستکش لاستیکی استفاده کنید.

 

کلر مایع شکل تثبیت شده کلر نیست بنابراین باید بعد از تاریک شدن هوا به استخر اضافه شود تا نور آفتاب آن را از بین نبرد. توصیه می شود که هنگام استفاده از کلر تثبیت نشده ، میزان کلر آزاد استخر خود را بالاتر از (ppm 1 در میلیون) نگه دارید. اگر میزان کلر موجود در استخر به بیش از  ppm 3 افزایش یابد ، خطر سوزش چشم و پوست برای شناگران وجود دارد.

 

نگه داشتن کلر در سطح سالم صرفاً با آزمایش منظم آب و افزودن کلر فقط در صورت لزوم امکان پذیر است. هنگامی که تشخیص دادید که باید کلر به آب اضافه شو با روشن نمودن پمپ استخر ، کلر را به آرامی در انتهای عمق استخر بریزید. برای اینکه کلر در استخر در گردش باشد ، یک شب پمپ را روشن بگذارید. تا کاهش سطح کلر به زیر  ppm 3 وارد استخر نشوید!

 

چه مقدار کلر مایع باید به استخر شنا اضافه کرد؟

 

مقدار مورد نیاز کلر مایع با میزان مصرف پودر کلر متفاوت است. اول از همه میزان آب استخر خودتان را محاسبه کنید سپس باید سطح کلر استخر را آزمایش کنید تا مقدار آن تعیین شود. بیشتر محصولاتی که خریداری می کنید برای حدود ۱۰ هزار گالن آب استخر خواهد بود ، بنابراین اگر استخر شما بزرگ تر از آن باشد ، به محصول بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

اکنون ، فقط دستورالعمل های سازنده را برای افزایش مقدار کلر و رسیدن به سطح مورد نظر خود دنبال کنید. اگر هنوز کمی گیج هستید ، می توانید از یک ماشین حساب آنلاین کلر استفاده کنید.

همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

همه چیز در مورد کلر مایع و روش استفاده از آن در استخر

فرق کلر مایع با  پودر کلر چیست؟

سطح کلر مایع نسبت به فرم پودری آن از pH بالاتری برخوردار است. این ماده در وهله اول توسط صاحبان استخرهای تجاری یا استخرهای دارای فعالیت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و از پودر کلر ارزان تر است ، بنابراین هنگامی که باید به صورت عمده به استخرهای بزرگ اضافه شود ، از نظر اقتصادی منطقی تر است.

 

کلر مایع  تثبیت نمی شود بنابراین در استخرهای روباز معمولاً باید اسید سیانوریک استفاده کنید تا از آفتاب در امان باشد و باعث خوردگی استخر نشود. پودر کلر و قرص کلر  کمی گرانتر از کلر مایع است ، اما سطح pH کمتری دارد و می توانید آن را به صورت تثبیت شده خریداری کنید تا مجبور نباشید اسید سیانوریک زیادی به آب استخر اضافه کنید. این کار استفاده از آنها را کمی راحت تر می کند.

 

پس از افزودن کل کلر مایع به آب استخر دیوارها و کف استخر را برس بزنید. این امر به از بین بردن هرگونه رشد جلبک در دیواره های استخر و کف آن و پراکنده شدن کلر در آب برای از بین بردن باکتری بیشتر کمک می کند. کلر مایع دارای چگالی بیشتری نسبت به آب است و همیشه در کف آن قرار می گیرد. برس زدن کف استخر باعث پراکندگی و جلوگیری از خوردگی کف استخر خواهد شد.

برچسب ها

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید