تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مقالات (عمومی)
جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جیوه مایع نقره ای بسیار سرگرم کننده و جذاب است خصوصا برای کودکانی که عاشق بازی با مهره های براق هستند. حتی بزرگسالان خود را با جیوه سرگرم می کنند  آن را به حدی می جوشانند که در تابه بالا بپرد، آن را به دیوارها می زنند و روی سیگار را با آن می پوشانند تا از جرقه های رنگارنگ ایجاد شده لذت ببرند. جیوه به ویژه برای نوجوانانی جذاب است که آن را روی پوست و موهای خود می مالند تا ظاهر نقره ای مانند فیلم Terminator 2 را به دست آورند.

 

اگرچه هیچ آمار ملی در مورد شیوع مسمومیت با جیوه وجود ندارد ، اما داده های محدود موجود نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه در همه گروه های سنی و در تمام مناطق جغرافیایی با فراوانی قابل توجهی رخ می دهد. به گفته مرکز مسمومیت جورجیا ، در سال ۱۹۹۹ ، آخرین سالی که آمار آن در دسترس است ، مراکز کنترل سم در ایالات متحده بیش از ۱۹۰۰۰ تماس از آمریکایی هایی که دماسنج آنها خراب شد دریافت کردند. اعتقاد بر این بود که اکثریت قریب به اتفاق این دماسنج ها حاوی جیوه بوده اند.

 

کاربردهای جیوه مایع نقره ای چیست؟

 

هزاران سال است که مردم شیفته جیوه هستند و از آن در پزشکی ، صنعت و شیوه های فرهنگی استفاده می کنند. طبق افسانه ها ، اولین امپراتور چین ، شین شی هوانگ (۲۵۹-۲۱۰) ، با سارکوفاگ خود به صورت شناور در جیوه به خاک سپرده شد. جیوه به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد قارچی برای مومیایی کردن اجساد در گذشته استفاده می شد.

 

این فلز مایع همچنین توسط مردم مکزیک آمریکایی و آسیایی در داروهای مردمی و بومیان آمریکای لاتین و کارائیب در اعمال مذهبی و فرهنگی که هنوز در جوامع خاصی در ایالات متحده انجام می شود ، استفاده می شود.

 

امروزه ، استفاده های فراوان از جیوه عنصری ، یافتن آن را برای کودکان و نوجوانان آسان کرده است. جیوه عنصری معمولاً در کلیدهای الکتریکی ، لامپ های فلورسنت و بخار جیوه ، دماسنج ها ، فشارسنج ها ، تنظیم کننده های گاز سنج داخلی ، دستگاه های اندازه گیری و تجهیزات بیمارستانی مانند مانیتورهای فشار خون ، گشاد کننده های مری و لوله های تغذیه با وزن زیاد استفاده می شود. در آمالگام دندان نیز از این فلز استفاده می شود و به طور کلی منبع بالینی قرار گرفتن در معرض آن در نظر گرفته نمی شود.

جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

روش های مواجهه با جیوه مایع نقره ای

 

منابع ارگانیک معمولی جیوه ، اگرچه موضوع این مقاله نیست ، شامل متیل جیوه است که بیشتر در ماهیان گرفتار در آب های آلوده یافت می شود و تیمروسال ، یک نگهدارنده مبتنی بر جیوه که تا همین اواخر در برخی واکسن ها مورد استفاده قرار می گرفت و به اتیل جیوه و تیوسالیسیلات متابولیزه می شود. در حال حاضر ، همه واکسن های توصیه شده برای واکسیناسیون دوران کودکی فاقد تیمروسال به عنوان نگهدارنده هستند

 

بسیاری از نشت جیوه که به مقامات گزارش می شود زمانی اتفاق می افتد که نوجوانان یا جوانان در آزمایشگاه های شیمی مدرسه یا محل های صنعتی متروکه جیوه مایع را پیدا کرده و آن را به خانه می برند. جیوه ، که اغلب با افراد دیگر به اشتراک گذاشته می شود ، می تواند بسیاری از خانه ها ، مدارس ، فضای داخلی وسایل نقلیه و مکان های دیگر را آلوده کند و تعداد قابل توجهی از مردم را در معرض خطر مسمومیت قرار دهد.

 

جالب اینجاست که در بسیاری از موارد ، علائم افرادی که در معرض آن قرار گرفته اند با علائم قرار گرفتن در معرض جیوه ارتباط ندارد. بدون داشتن سابقه دقیق یا شاخص مشکوک بالا ، به راحتی نمی توان این تشخیص را از دست داد. در حقیقت ، بسیاری از موارد تنها پس از آنکه خواهر یا برادر نزدیک دیگر علائم مشابهی را ایجاد کردند ، تشخیص داده می شوند و پزشک را مجبور می کند تا بیشتر تحقیق کند.

 

خواص فیزیکی و سمیت جیوه مایع نقره ای

 

جیوه به سه شکل وجود دارد عنصری (همچنین به عنوان جیوه فلزی یا مایع ، آزوج یا نقره روان) شناخته می شود. غیر آلی (نمک جیوه یا جیوه) ؛ و آلی (متیل جیوه ، اتیل جیوه ، فنیل جیوه و دیگران). عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض جیوه به شکل جیوه و مسیر مواجهه بستگی دارد.

 

جیوه مایع نقره ای شکلی است که در نشت های تصادفی یافت می شود. پس از ریختن ، جیوه به سختی مهار می شود و به راحتی در دمای اتاق بخار می شود. اغلب در وسایل نقلیه ، خانه ها و مدارس ردیابی می شود ، جایی که می تواند سالها باقی بماند و بی سر و صدا بر ساکنان تأثیر بگذارد ، با نتایج بالقوه مخرب!

جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جیوه مایع نقره ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

علائم مسمومیت با جیوه مایع نقره ای

 

علائم مسمومیت حاد با جیوه ممکن است ظرف چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض غلظت بالای بخار جیوه عنصری ظاهر شود. علائم تنفسی شامل سرفه و تنگی نفس است. کودکان در معرض خطر مسمومیت ریوی از جمله پنومونیت شیمیایی ، برونشیولیت نکروزان و ادم ریوی هستند. مرگ می تواند در نتیجه نارسایی تنفسی رخ دهد.

 

سایر عوارض حاد سلامتی گلودرد ، لرز ، تب و طعم فلزی در دهان است. علائم گوارشی ممکن است شامل تهوع ، اسهال ، استفراغ ، افزایش بزاق و درد شکم باشد. در دوزهای بالاتر ، جیوه در کلیه ها تجمع می یابد و باعث ایجاد پروتئینوری ، سندرم نفروتیک ، نکروز لوله ای حاد و نارسایی کلیوی الیگوریک می شود.

 

تاکی کاردی و فشار خون بالا ممکن است ایجاد شود. حساسیت نادر ، تأخیری و حساسیتی غیر عادی به جیوه در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است. این بیماری با تحریک پذیری ، بی خوابی ، تعریق ، گرفتگی شدید پا ، تغییر رنگ قرمز در گونه ها و نوک بینی ، پارستزی و بثورات پوستی دردناک صورتی در دست ها ، بینی و کف پا مشخص می شود.

برچسب ها

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید