تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

سنگ‌ دگرگونی چیست و چگونه تشکیل می شود؟

مقالات (عمومی)
سنگ‌ دگرگونی چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ‌ دگرگونی (Metamorphic rocks) زمانی تشکیل می ‌شود که سنگ ‌ها در معرض حرارت زیاد، فشار بالا، سیالات داغ غنی از مواد معدنی یا معمولاً ترکیبی از این عوامل قرار می‌گیرند. چنین شرایطی در اعماق زمین یا محل برخورد صفحات تکتونیکی یافت می شود.

فرآیند دگرگونی سنگ ها را ذوب نمی کند بلکه آنها را به سنگ های متراکم تر و فشرده تر تبدیل می کند. کانی های جدید یا از طریق بازآرایی اجزای معدنی و یا با واکنش با سیالاتی که وارد سنگ ها می شوند، ایجاد می شوند. فشار یا دما حتی می تواند سنگ های دگرگون شده قبلی را به انواع جدیدی تبدیل کند. سنگ های دگرگونی اغلب له می شوند، لکه دار می شوند و تا می شوند. با وجود این شرایط ناخوشایند، سنگ های دگرگونی آنقدر داغ نمی شوند که ذوب شوند وگرنه تبدیل به سنگ های آذرین می شوند!

سنگ‌ دگرگونی چگونه تشکیل می شود؟

سنگ های دگرگونی یکی از سه دسته اصلی سنگ ها در چرخه سنگ هستند. مواد سنگ دگرگونی توسط دما، فشار و یا سیالات تغییر کرده است. چرخه سنگ نشان می دهد که هم سنگ های آذرین و هم سنگ های رسوبی می توانند تبدیل به سنگ های دگرگون شوند و خود سنگ های دگرگونی می توانند دوباره دگرگون شوند.

نمونه‌هایی از سنگ‌های دگرگونی که ساختار و ظاهر طبیعی آن‌ها تحت تأثیر گرما و فشار زیاد قرار گرفته است شامل موارد زیر است:

  • خاک رس به تخته سنگ تبدیل می شود
  • سنگ آهک به مرمر تبدیل شود
  • گرانیت به گنیس تبدیل می شود
  • شیل به شیست تبدیل می شود
  • زغال سنگ به گرافیت و در آخر
  • ماسه سنگ به کوارتزیت تبدیل شد

همه انواع سنگ ها را می توان تحت تغییرات دما و فشار قرار داد. آنها می توانند گرم شوند یا تغییر شکل دهند به طوری که ظاهر آنها کاملاً تغییر کند. با این حال، سنگ‌های دگرگونی از سنگ‌های آذرین یا رسوبی به دست می‌آیند در نتیجه تغییرات در محیط فیزیکی، شکل خود را تغییر داده‌اند (دچار تبلور مجدد شده‌اند). سنگ های جدید از قدیم با فرآیند دگرگونی تشکیل شده اند.

انواع سنگ های دگرگونی

دو نوع اصلی سنگ های دگرگونی وجود دارد که شامل سنگ های دگرگونی لایه دار و سنگ های دگرگونی غیر لایه دار هستند. بیشتر سنگ ‌های غیر لایه دار تحت تأثیر دما (تحت فشار ثابت) قرار گرفته‌ اند، در حالی که سنگ‌های لایه دار در طول گرمایش تغییر شکل داده ‌اند.

سنگهای دگرگونی در ایران

سنگ های دگرگونی در نقاط مختلف به اشکال مختلف دیده می شوند. گرانودیوریت، مرمر و لاستونیت ، گرونادار ،  منیتیت، هماتیت، کمی پیریت و کالکوپیریت برخی از این سنگ ها هستند.

کاربرد سنگ دگرگونی

کانی ها و سنگ های دگرگونی دارای ارزش اقتصادی هستند. به عنوان مثال، تخته سنگ و مرمر مصالح ساختمانی، گارنت به عنوان سنگ های قیمتی و ساینده، تالک در لوازم آرایشی، رنگ و روان کننده ها و آزبست برای عایق کاری و نسوز استفاده می شود.

لازم به ذکر است که همه سنگ های دگرگونی سنگ های ساختمانی خوبی نیستند. اما سنگ هایی که قبلا ذکر شد حاوی مقدار زیادی کوارتز هستند که در برابر هوازدگی شیمیایی سخت و مقاوم می شوند.

سنگ‌ دگرگونی چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ‌ دگرگونی چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ دگرگونی الماس

الماس به عنوان سنگ های دگرگونی تحت فشار فوق العاده بالا ایجاد می شود. سنگ های الماس دار شامل اکلوژیت، گامت-پیروکسنیت و ژادیتیت هستند. الماس در یک مجموعه معدنی با کوزیت و یشم یافت می شود. الماس‌ ها و سنگ‌های الماس‌ ساز به‌ عنوان محصولات دگرگونی فشار فوق‌ العاده در زیرزمین غیر رانشی صفحه قاره‌ای یانگ تسه در اوایل مزوزوئیک، در بیش از ۴ گیگا پاسکال و ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌شوند. بیشتر الماس‌ها به‌عنوان ضایعات هدرال در گارنت‌ ها به وجود می‌آیند و ۱۰ تا ۶۰ میکرومتر قطر دارند، اگرچه برخی از آنها تا ۷۰۰ میکرومتر طول دارند.

علل دگرگونی سنگ ها چیست؟

گرما، فشرده سازی و سیالات شیمیایی فعال (آب) عوامل اصلی هستند که به تنهایی یا به صورت جمعی برای تبدیل سنگ ها کار می کنند. این محیط های دگرگونی باعث افزایش چگالی داخلی سنگ ها و ابعاد بلورها و ایجاد رگه های شفاف می شود. در اثر اعمال دما و فشار، کانی های سنگ مانند برگ درختان فشرده شده و در لایه های موازی قرار می گیرند.

گرما

سنگ آهک خالص از کلسیت (CaCO3) تشکیل شده است هنگامی که سنگ آهک گرم می شود، مرزهای دانه کلسیت مهاجرت می کند و اندازه دانه افزایش می یابد. هر فسیلی که وجود داشته باشد نامشخص می شود و در نهایت تمام آثار آنها ناپدید می شود و سپس سنگ آهک در حالت جامد متبلور خواهد شد. سپس تغییر بافت رخ داده و سنگ به صورت سنگ مرمر در می آید که حاصل دگرگونی سنگ آهک است.

با این حال اکثر سنگ ها در طول دگرگونی کانی های جدیدی را تشکیل می دهند. به عنوان مثال کانی‌های رسی در دماهای بالا پایدار نیستند، دلیل آن ممکن است این باشد که در ساختار خود آب زیادی دارند و بنابراین تجزیه می ‌شوند و میکا را تشکیل می‌دهند.

فشار

فشار اعماق سطح زمین به دلیل وزن سنگ های پوشاننده افزایش می یابد. این فرآیند فشار لیتواستاتیک نامیده می شود. تراکم سنگ های درگیر در این فرآیند نقش زیادی دارد اما به طور متوسط ​​در پوسته قاره ای اثر فشار می تواند برخی از واکنش های دگرگونی ایجاد کند، هم فشار و هم دما با اعماق افزایش می یابد.

آب

 آب گرمی که از میان سنگ ها در عمق زیر سطح می گذرد (محلول های گرمابی) برخی از مواد را در خود حل کرده و برخی دیگر را رسوب می دهد. ترکیب محلول هیدروترمال به نوع سنگ های درگیر بستگی دارد. به عنوان مثال، در سنگ آهک و مرمر، آنها غنی از کربنات و سیلیس خواهند بود.

محلول های گرمابی که از سنگ های نسبتاً سرد عبور می کنند و می توانند سنگ ها را بشکنند و معمولاً مواد معدنی را در فواصل رسوب می دهند و رگه هایی تشکیل می دهند، این رگه ها معمولاً با کوارتز (یا کلسیت در سنگ های غنی از کربنات) پر می شوند. کوارتز یک ماده معدنی رایج پرکننده رگه است زیرا SiO2 محصول بسیاری از واکنش‌های دگرگونی است.

تنش

موادی که در جهات مختلف تحت فشارهای مختلف قرار می گیرند تغییر شکل می دهند. دو نوع تنش افتراقی وجود دارد: تنش معمولی و تنش برشی. تنش معمولی عمود بر یک سطح عمل می‌کند، معمول‌ترین وضعیت شامل فشرده ‌سازی است (جایی که سنگ‌ها له می‌ شوند). اما تنش می‌تواند برشی باشد (جایی که سنگ‌ ها کشیده می‌شوند). تنش برشی یک قسمت از یک ماده را نسبت به قسمت دیگر به طرفین حرکت می دهد.

سنگ های نزدیک به سطح زمین به شکلی شکننده به تغییر شکل واکنش نشان می دهند، آنها می شکنند و گسل ها یا شکستگی ها را ایجاد می کنند. سنگ های اعماق دچار دگرگونی می شوند، با این حال، شکننده نیستند، شکل پذیر هستند و به صورت پلاستیکی واکنش نشان می دهند. تغییر شکل تحت شرایط فشار و دمای بالا معمولاً منجر به ایجاد یک جهت گیری معدنی ترجیحی برای تولید لایه ها می شود.

لایه های دگرگونی توسط چندین فرآیند تشکیل می شود. دانه ها می توانند به صورت پلاستیک تغییر شکل داده و له شوند، در حالی که بخشی از دانه ممکن است در جایی که فشار بیشتر است حل شود و در جایی که فشار کمتر است با فرآیندی به نام محلول فشاری دوباره رسوب کند. با این حال، دانه‌ها ممکن است بچرخند و کانی‌های دگرگونی جدیدی تشکیل شوند. همه اینها می توانند به توسعه یک لایه های دگرگونی کمک کنند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید