تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

سنگ آذرین چیست و سنگ های آذرین چگونه تشکیل می شوند؟

مقالات (عمومی)
سنگ آذرین چیست و سنگ های آذرین چگونه تشکیل می شوند؟

وقتی صحبت از ترکیب زمین می شود، سه نوع سنگ اصلی وجود دارند. این سنگ ها به ترتیب به عنوان سنگ دگرگونی، سنگ های رسوبی و سنگ های آذرین شناخته می شوند. این نوع سنگ ها که به عنوان سنگ آتش نیز شناخته می شوند (برگرفته از کلمه لاتین ignus ) رایج ترین سنگ ها در سطح زمین هستند. در واقع، سنگ آذرین همراه با سنگ دگرگونی ۹۰ تا ۹۵ درصد کل سنگ ها را تا عمق ۱۶ کیلومتری از سطح زمین تشکیل می دهد.

 

سنگ‌های آذرین بسیار مهم هستند زیرا از ترکیب مواد معدنی و شیمیایی آنها می ‌توان در مورد ترکیب، دما و فشار موجود در گوشته زمین استفاده کرد. آنها همچنین می توانند چیزهای زیادی در مورد محیط زمین ساختی به ما بگویند، با توجه به اینکه آنها ارتباط نزدیکی با همرفت صفحات تکتونیکی دارند.

سنگ آذرین چگونه تشکیل میشود؟

در اصل، سنگ های آذرین از طریق سرد شدن و انجماد ماگما (یا گدازه) تشکیل می شوند. با بالا آمدن سنگ مذاب داغ به سطح، تغییراتی در دما و فشار ایجاد می شود که باعث سرد شدن، جامد شدن و کریستالی شدن آن می شود. در مجموع، بیش از ۷۰۰ نوع سنگ آذرین شناخته شده وجود دارد که اکثر آنها در زیر سطح پوسته زمین تشکیل شده اند. با این حال، برخی نیز بر روی سطح در نتیجه فعالیت های آتشفشانی تشکیل می شوند.

 

سنگ هایی که در دسته اول قرار می گیرند به عنوان سنگ های نفوذی (یا پلوتونیک) شناخته می شوند، در حالی که آنهایی که در دسته دوم قرار می گیرند به عنوان سنگ های بیرونی (یا آتشفشانی) شناخته می شوند. علاوه بر اینها، هیپابیسال (یا سنگ زیر آتشفشانی) نیز وجود دارد، شکل کمتر رایجی از سنگ آذرین که در داخل زمین بین سنگ های پلوتونیک و آتشفشانی تشکیل می شود.

انواع سنگ آذرین

سنگ آذرین نفوذی (پلوتونیک):

سنگ آذرین نفوذی زمانی تشکیل می ‌شود که ماگما در حفره‌های کوچک موجود در پوسته سیاره سرد و جامد می ‌شود. از آنجایی که این سنگ توسط سنگ های از قبل موجود احاطه شده است، ماگما به آرامی سرد می شود که منجر به درشت دانه شدن آن می شود – یعنی دانه های معدنی به اندازه ای بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح قابل شناسایی باشند. رایج ترین انواع سنگ های آذرین پلوتونیک گرانیت، گابرو یا دیوریت هستند.

 

هسته‌ های مرکزی رشته‌ کوه‌های اصلی شامل توده‌های بزرگی از سنگ‌های آذرین نفوذی – همچنین به عنوان باتولیت شناخته می‌شوند – زیرا نتیجه خنک شدن ماگما در سنگ‌های جامد موجود در سطح هستند. علاوه بر باتولیت ها، انواع دیگر سازه های سنگ آذرین شامل استوک، لاکولیت، لوپولیت، فاکولیت، کندلیت، آستانه، دایک و لوله های آتشفشانی (یا گردن) هستند. همه اینها در لایه‌های زیرزمینی یافت می‌ شوند، اما گاهی اوقات به دلیل فعالیت‌ های زمین ساختی می ‌توانند سطح را بشکنند.

سنگ آذرین بیرونی (آتشفشانی):

سنگ‌های آذرین بیرونی به این دلیل نامیده می شوند که نتیجه ریزش ماگما بر روی سطح سیاره و سرد شدن هستند. وقتی به سطح می رسد یا در فلات قاره به عنوان یک آتشفشان یا در کف اقیانوس به عنوان یک آتشفشان زیردریایی، طبق تعریف تبدیل به گدازه می شود. ویسکوزیته گدازه به ترکیب دما و محتوای کریستالی خود سنگ مذاب بستگی دارد.

 

بنابراین، گدازه می تواند به آرامی جریان یابد و جریان های شیب دار کوتاه را تشکیل دهد. یا می تواند به سرعت جریان یابد و جریان های طولانی و نازکی را تشکیل دهد. همچنین می تواند به شدت منفجر شود و ماگما را در هوا پراکنده کند که به صورت خاکستر و توف به سطح می افتد. در مقایسه با سنگ های نفوذی این نوع سنگ آذرین به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا یا آب، با سرعت بسیار بیشتری خنک و متبلور می شود که منجر به ریزدانه شدن آن می شود.

 

گاهی اوقات، خنک شدن آنقدر سریع است که از تشکیل بلورهای کوچک پس از اکستروژن جلوگیری می کند و در نتیجه سنگ هایی که ممکن است بیشتر شیشه ای (مانند ابسیدین) باشند، ایجاد می شود. اگر سرد شدن گدازه کندتر اتفاق بیافتد، سنگ‌ها ریزدانه یا پورفیری می‌ شوند – جایی که کریستال‌ها از نظر اندازه متفاوت هستند و حداقل یک گروه از بلورها به وضوح بزرگ تر از گروه دیگر هستند.

سنگ آذرین چیست و سنگ های آذرین چگونه تشکیل می شوند؟

سنگ آذرین چیست و سنگ های آذرین چگونه تشکیل می شوند؟

بازالت شکل رایج سنگ آذرین بیرونی است و جریان ‌های گدازه ‌ای، ورقه‌های گدازه ‌ای و فلات‌های گدازه را تشکیل می ‌دهد. سنگ های آذرین بیرون زده عبارتند از آندزیت، بازالت، ابسیدین، پوکه، ریولیت، اسکوریا و توف. از آنجایی که کانی ها عمدتا ریزدانه هستند، تشخیص انواع مختلف سنگ های آذرین اکستروژن بسیار دشوارتر از انواع مختلف سنگ های آذرین نفوذی است.

 

به طور کلی، ترکیبات معدنی سنگ‌ های آذرین اکستروژن ریزدانه را می ‌توان تنها با بررسی با میکروسکوپ تعیین کرد، بنابراین معمولاً فقط می‌ توان یک طبقه ‌بندی تقریبی در این زمینه انجام داد.

سنگ آذرین هیپابیسال (یا سنگ زیر آتشفشانی):

سنگ هیپابیسال شکلی از سنگ آذرین نفوذی است که در اعماق متوسط ​​تا کم در داخل پوسته، معمولاً در شکاف هایی به صورت دایک و آستانه نفوذی، جامد می شود. این سنگ‌ ها معمولاً دارای اندازه و بافت متوسطی بین سنگ نفوذی و اکستروژن هستند. همانطور که انتظار می رود، آنها ساختارهایی را نشان می دهند که بین سنگ های اکستروژن و توده ای قرار دارند. نمونه های رایج سنگ های ساب آتشفشانی دیاباز، کوارتز-دولریت، میکروگرانیت و دیوریت هستند.

طبقه بندی سنگ های آذرین

سنگ‌های آذرین بر اساس نحوه پیدایش، بافت، کانی شناسی، ترکیب شیمیایی و هندسه جرم آذرین طبقه بندی می شوند. دو متغیر مهمی که برای طبقه ‌بندی سنگ‌های آذرین مورد استفاده قرار می‌ گیرند اندازه ذرات و ترکیب معدنی سنگ است. فلدسپات، کوارتز، الیوین ها، میکاها و غیره همگی از کانی های مهم در تشکیل سنگ های آذرین هستند و در طبقه بندی آنها اهمیت دارند.

 

سنگ‌های آذرین حاوی سایر کانی های ضروری بسیار نادر هستند. در طبقه ‌بندی ساده، سنگ‌ های آذرین بر اساس نوع فلدسپات موجود، وجود یا عدم وجود کوارتز و – در مواردی که فلدسپات یا کوارتز وجود ندارد – با نوع مواد معدنی آهن یا منیزیم از هم جدا می‌ شوند. سنگ های حاوی کوارتز بیش از حد سیلیس اشباع شده اند، در حالی که سنگ های دارای فلدسپاتوئید غیراشباع سیلیس هستند.

 

سنگ‌های آذرین با بلورهای بزرگ که با چشم غیرمسلح دیده شوند، به ‌عنوان فانرتیک طبقه‌ بندی می ‌شوند، در حالی که آن‌هایی که حاوی بلورهای کوچک هستند آفانیتیک هستند. به طور معمول، سنگ های متعلق به کلاس فانریتی دارای منشأ نفوذی هستند، در حالی که سنگ های آفانیتیک بیرون زده هستند.

 

یک سنگ ها با بلورهای بزرگتر و به وضوح قابل تشخیص که در ماتریکسی با دانه ریزتر جاسازی شده است، به عنوان پورفیری طبقه بندی می شود. بافت ‌های پورفیری زمانی ایجاد می ‌شوند که گدازه به‌ طور ناهموار سرد می‌ شود و باعث می‌ شود برخی از کریستال ‌ها قبل از توده اصلی سنگ مذاب رشد کنند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید