تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت
مقالات (عمومی)
خواص چای
جدول محتوای این صفحه پنهان

خواص چای

خواص چای : چای نیز مانند قهوه حاوی کافئین یا تئین است. این مولکول باعث بی خوابی در افراد حساس می شود. چای یکی از نوشیدنی های مورد علاقه ی ما ایرانی هاست. طعم آن دلچسب است و در عین حال خواص زیادی هم دارد. اما در مورد چای حرف و حدیث هایی وجود دارد

مثل این که باعث سوزش معده می شود، نباید بیش از یک دقیقه دم بکشد وگرنه خواصش از بین می رود، به اندازه ی قهوه کافئین دارد و غیره. در این مطلب قصد داریم واقعیت خواص چای را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

چای حاوی فلاوونوئیدها است درست است. فلاونوئیدها مولکول هایی هستند که با التهاب مقابله می کنند. باید بدانید که التهاب ها در ایجاد مشکلات قلبی و مغزی تأثیر زیادی دارند.

نکته :

چای به دلیل دارا بودن این مولکول های ضد التهاب نقش مهمی در پیشگیری از مشکلات قلبی و مغزی دارد. پس بفرمایید یک فنجان چای! محافظت آنتی اکسیدانی چای، فوری است این باور اشتباه است. بعضی ها فکر می کنند تا چای را می نوشند بلافاصله آنتی اکسیدان های آن فعال می شود.

اما باید بدانید که تأثیر آنتی اکسیدانی این نوشیدنی پرطرفدار حدود ۲ ساعت بعد از مصرف فعال می شود. شاید یادآوری این نکته بد نباشد که آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. رادیکال های آزاد نیز مولکول هایی هستند که باعث پیری و ایجاد التهاب در بدن می شوند.

کافئین موجود در چای یا قهوه مولکولی است که باعث می شود عضله ی مری شل شود. این مسئله نیز باعث ریفلاکس معده یا همان بازگشت اسید از معده می شود. برای همین شما احساس سوزش معده می کنید اگر می خواهید از حداکثر خواص چای برخوردار شوید نباید بیش از ۱ دقیقه دم بکشد این باور اشتباه است. پولیفنول های موجود در چای به آرامی پخش می شود.

بنابراین لازم است که چای به مدت بیشتری دم بکشد تا ترکیبات آن آزاد شود. در مورد چای سبز لازم است که به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد تا خواص آن بهتر جذب بدن شود. چای باعث بی خوابی می شود درست است.

توجه :

چای نیز مانند قهوه حاوی کافئین یا تئین است. این مولکول باعث بی خوابی در افراد حساس می شود. اگر شما هم با مشکل بی خوابی دست به گریبان هستید بهتر است از ساعت ۴ بعد از ظهر به بعد چای ننوشید؛ و یا اینکه از چای های دکافئینه (کم کافئین) استفاده کنید.

همه می توانند خودشان چای را دکافئینه کنند درست است. دکافئینه کردن یعنی اینکه کاری کنید تا کافئین موجود در چای کم شود. این کار بسیار ساده است. اگر نسبت به کافئین حساس هستید و بی خواب می شوید به راحتی می توانید چایتان را دکافئینه بکنید.

کافئین جزو اولین مولکول هایی است که در چای پخش می شود. برای همین کافی است در موقع دم کردن چای مقدار کمی آب روی آن بریزید، کمی صبر کنید و سپس آب را خالی کنید. در این صورت حدود ۸۰ درصد از کافئین آن از بین می رود. دوباره آب روی چای بریزید و بگذارید دم بکشد. در این صورت چای شما بدون کافئین خواهد شد. تمام انواع چای ها کافئین یکسانی دارد این باور اشتباه است.

کافئین موجود در چای سفید بسیار کم است. این ماده در چای سبز کمی بیشتر اما در چای سیاه مقدار آن از همه ی انواع دیگر چای ها بیشتر است. چای باعث سوزش معده می شود این گفته کاملا درست است. کافئین موجود در چای یا قهوه مولکولی است که باعث می شود عضله ی مری شل شود. این مسئله نیز باعث ریفلاکس معده یا همان بازگشت اسید از معده می شود.برای همین شما احساس سوزش معده می کنید.

نکته :

چای بدون قند و شیر بدون کالری است بله کاملا درست است. قند و یا شیر است که به چای کالری تحمیل می کند. چای بدون شیر و قند بین ۰ تا ۲ کالری دارد که تقریبا هیچ است. در بین انواع چای ها، چای سبزی فلاونوئیدهای بیشتری دارد زنان باردار باید مصرف چای را کم کنند درست است.

باز هم پای کافئین در میان است. در واقع کافئین مشکل ساز است. البته توجه داشته باشید که کافئین موجود در چای بسیار کمتر از قهوه است. چای سبز حاوی فلاونوئیدهای بیشتری است بله درست است. در بین انواع چای ها، چای سبزی فلاونوئیدهای بیشتری دارد. چای سبز ژاپنی نیز حاوی بیشترین میزان این مولکول ها می باشد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید