تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

کاربرد جوش شیرین، آشنایی با ۲۳ فایده جوش شیرین

شیمیایی

جوش شیرین ، که به عنوان بی کربنات سدیم نیز شناخته می شود ، در پخت و پز نان و شیرینی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد زیرا با تولید دی اکسید کربن باعث افزایش حجم خمیر می شود. فواید جوش شیرین گذشته از پخت و پز بسیار متنوع هستند و میتوانید در خانه از دست کم ۲۳ مورد فایده جوش شیرین بهره ببرید.

۲۳ فایده جوش شیرین در خانه

 1. بهبود سوزش سر دل

سوزش سر دل که به عنوان رفلاکس اسید نیز شناخته می شود یک حس بسیار ناخوشایند است که ناشی از برگشت اسید به داخل مری شما دارد که گاها به سمت گلو نیز برمیگردد. جوش شیرین می تواند با خنثی کردن اسید معده در درمان سوزش قلب بسیار موثر باشد. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب سرد حل کنید و مخلوط را به آرامی بنوشید.

 1. دهانشویه

بسیاری از جوش شیرین به عنوان جایگزینی برای دهانشویه استفاده می کنند. فواید جوش شیرین در قالب دهانشویه می تواند به بهبود تنفس شما کمک کند و خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی نیز دارد.

 1. تسکین دان زخم و آفت داخل دهان

آفت ها زخم های کوچک و دردناک هستند که می توانند در داخل دهان شما ایجاد شوند. برخلاف تب خال، آفت ها روی لب ها شکل نمی گیرند و مسری نیستند. تحقیقات نشان داده است که پودر دهانشویه جوش شیرین برای تسکین دادن درد ناشی از زخم های کانکر و آفت داخل دهان عالی باشند. در واقع تسکین آفت متواند یک فایده جوش شیرین باشد که بسیار موثر نیز هست.

 1. سفید کردن دندان ها

جوش شیرین یک درمان خانگی محبوب برای سفید کردن دندان ها است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خمیردندان حاوی جوش شیرین برای سفیدتر کردن دندان ها و از بین بردن پلاک از خمیر دندان بدون جوش شیرین بهتر است.

این موضوع به احتمال زیاد به این دلیل است که جوش شیرین دارای خاصیت ساینده خفیفی است که به آن اجازه می دهد پیوندهای مولکول هایی را که لکه دندان ها را ایجاد می کنند بشکند. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است که می تواند به مبارزه با باکتری های مضر کمک کند.

 1. از بین بردن عرق و بوی بد بدن (رایجترین فایده جوش شیرین)

با کمال تعجب، عرق انسان بی بو است. این مایع بعد از تجزیه شدن باکتری های موجود در زیر بغل، بوی بدی بدست می آورد. این باکتریها، عرق را به فرآورده های اسیدی تبدیل می کنند که بوی بسیار زننده ای ایجاد میکنند. جوش شیرین با کم کردن اسیدهای بدبو باعث کاهش بوی عرق می شود.

 1. عملکرد ورزشی را بهبود میبخشد

در حین ورزش با شدت زیاد، سلولهای عضلانی شما شروع به تولید اسید لاکتیک می کنند ، که مسئولیت احساس سوزش در حین ورزش است. اسید لاکتیک همچنین pH درون سلولهای شما را پایین می آورد ، که ممکن است باعث خستگی عضلات شما شود.

جوش شیرین دارای pH بالایی است ، که می تواند به تأخیر در خستگی کمک کند ، به شما امکان می دهد تا مدت طولانی دیگر در اوج خود ورزش کنید.

 1. رفع خارش پوست و آفتاب سوختگی ها

حمام جوش شیرین اغلب برای تسکین خارش پوست توصیه می شود. این حمام ها به ویژه برای تسکین خارش ناشی از نیش حشراتی مانند زنبور بسیار موثر است. رفع سوزش و خارش ناشی از آفتاب سوختیگی از دیگر فواید جوش شیرین است. این فایده جوش شیرین علاوه بر تسکین خارش پوستی میتواند در خصوص برخی دیگر از مشکلات پوست موثر باشد.

 1. درمان پینه ها و کالوس

کالوس یا پینه لکه های پوستی سخت و خشن هستند که در اثر اصطکاک طولانی مدت یا فشار ایجاد می شوند. فعالیت هایی که به طور معمول باعث ایجاد پینه می شوند پیاده روی، باغبانی یا ورزش مکرر است. قرار دادن دست یا پای دچار پینه در داخل آب حاوی جوش شیرین میتواند به بهبود دست و پای پیننه بسته کمک کند.

 1. ممکن است پیشرفت بیماری مزمن کلیه را کندتر کند

افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) به آرامی عملکرد کلیه های خود را از دست می دهند. کلیه ها فوق العاده مهم هستند زیرا به حذف مواد و آب اضافی از خون کمک می کنند. در عین حال ، آنها به تعادل مواد معدنی مهم مانند پتاسیم ، سدیم و کلسیم کمک می کنند. تحقیقات نشان می دهد که فواید جوش شیرین ممکن است به کند شدن پیشرفت CKD کمک کند

 1. به بهبود درمان برخی سرطان ها کمک میکند (فایده جوش شیرین در پزشکی)

سرطان دومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است. این بیماری اغلب با شیمی درمانی بهبود پیدا میکند. برخی تحقیقات نشان می دهد که جوش شیرین می تواند به بهبود اثربخشی داروهای شیمی درمانی کمک میکند. جوش شیرین ممکن است محیط را برای تومورهای از حالت اسیدی خارج کند که این موضوع به تاثیرگذاری بیشتر داروهای شیمی درمانی کمک میکند.

 1. خنثی کردن بوی یخچال

برخی مواقع ممکن است بوی داخل یخچال به سبب خراب شدن مواد غذایی بد شود. خوشبختانه یکی از فواید جوش شیرین خنثی کرن ان بوهای ناخوشایند است.

 1. هوا را تازه میکند (فایده جوش شیرین در خانه های پرجمعیت)

همه خوشبو کننده های تجاری بوی بد را از بین نمی برند آن ها در بیشتر موارد تنها مولکول های بد بوی هوا را با آزاد کردن مولکول های خوشبو بی اثر میکنند. در این خوشبو کننده ها مواد شیمیایی زیادی گنجانده شده است که استفاده از آن ها را برای همه میسر نمیکند. زیرا ممکن است شخصی به مواد شیمیایی آن ها حساس باشد. اما استفاده درست از جوش شیرین میتواند به این افراد کم کند تا علاوه بر خوش بو کردن هوا باعث تازه تر شدن آن نیز شود.

 1. تمیز کردن ماشین لباسشویی

جوش شیرین یک روش ارزان برای سفید و تمیز کردن لباس شویی شما است. این ماده قلیایی و نمکی محلولی است که می تواند به از بین بردن کثیفی و لکه ها کمک کند. یکی فایده جوش شیرین میتواند جرم گیری و تمیز کردن لباس شویی باشد.

 1. پاک کردن سطوح آشپزخانه

تطبیق پذیری جوش شیرین آن را به یک تمیز کننده عالی آشپزخانه تبدیل می کند. این ماده نه تنها می تواند لکه های سخت را از بین ببرد بلکه به از بین بردن بوی ناخوشایند نیز کمک می کند.

 1. از بین بردن بوی زباله (فایده جوش شیرین در آشپزخانه)

سطل زباله ها اغلب بوی دارند زیرا آنها حاوی انواع زباله های گندیده و خراب هستند. متأسفانه ، این بو می تواند در آشپزخانه و سایر مناطق خانه شما پخش شود. اما خوشبختانه جوش شیرین می تواند به از بین بردن بوی بد زباله ها کمک کند. این بوها اغلب اسیدی هستند، بنابراین جوش شیرین می تواند با مولکولهای بو تعامل داشته و آنها را خنثی کند. در حقیقت ، دانشمندان دریافتند که استفاده از جوش شیرین در کف سطل زباله می تواند به خنثی کردن بوی زباله به میزان ۷۰ درصد کمک کند.

 1. از بین بردن لکه های فرش

ترکیبی از جوش شیرین و سرکه می تواند لکه های روی فرش را از بین ببرد. هنگامی که جوش شیرین و سرکه با هم مخلوط می شوند ، ترکیبی به نام اسید کربنیک ایجاد می کنند که یک ماده اصلی در محصولات شوینده است. این واکنش باعث ایجاد گاز و کف می شود که ممکن است به تجزیه لکه های سخت کمک کند.

 1. پاک کننده چندمنظوره حمام و توالت

مانند آشپزخانه ها ، تمیز کردن حمام و آشپزخانه نیز دشوار است. این اماکن سطوح مختلفی دارند که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند و بنابراین نیاز به تمیز کردن اغلب دارند.

در حالی که انواع پاک کننده های تجاری حمام و توالت به راحتی در دسترس است، اما بسیاری از افراد به خاطر تاثیر بیشتر و همچنین مقرون به صرفه بودن از فواید جوش شیرین برای پاک کردن توالت وحمام استفاده میکنند.

 1. تمیز کردن میوه و سبزیجات (فایده جوش شیرین در ضدعفونی کردن خوراکی ها)

بسیاری از مردم نگران وجود سموم دفع آفات روی مواد غذاییشان هستند. از سموم دفع آفات برای جلوگیری از صدمه زدن به محصولات زراعی توسط حشرات، میکروبها، جوندگان و علفهای هرز استفاده می شود. پوست کندن میوه بهترین روش برای از بین بردن سموم دفع آفات است. با این حال ، این بدان معناست که شما مواد مغذی مهمی مانند فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در پوست بسیاری از میوه ها را دریافت نمی کنید.

جالب است که تحقیقات اخیر نشان داده است خیساندن میوه ها و سبزیجات در یک ظرف حاوی جوش شیرین، موثرترین روش برای از بین بردن سموم دفع آفات بدون لایه برداری آنها است. بنابراین تمیز کردن میوه و سبزیجات را به فواید جوش شیرین اضافه کنید.

 1. برق انداختن ظروف نقره ای

یکی از فواید جوش شیرین کمک به جلا دادن به جواهرات و مخصوصا نقره جات است. از این ماده در صنعت طلاسازی و تعمیرات آن نیز استافه میشود.

 1. تمیز کردن ظروف

ظروف پخت و پز و مشخصا ماهیتابه هایی که حاوی مواد غذایی سوخته هستند و تمیز کردنشان سخت است را میتوان با جوش شیرین به راحتی تمییز کرد. برای اینکار کافی است این ماده را همراه با آب داخل ماهیتابه بریزید.

 1. خاموش کردن آتش روغن ها و گریس (فایده جوش شیرین در آتش نشانی)

جالب است که برخی از آتش نشانی ها برای خاموش کردن آتش از جوش شیرین استفاده میکنند. از این ماده برای خاموش کردن آتش ناشی از روغن، گریس و آتش سوزی های الکتریکی استفاده می شود. جوش شیرین با گرما واکنش نشان می دهد تا دی اکسید کربن تولید شود ، که خفه و خاموش شدن آتش می شود. هرچند که خاموش کردن آتش یک فایده جوش شیرین است اما از آن برای خاموش کردن آتشوزی های بزرگتر نمیتوان استفاده کرد زیرا در حجم بالا قابل استفاده نیست.

 1. از بین بردن علف هرز

علفهای هرز گیاهانی مزاحم هستند که می توانند در شکافهای گردشگاهها و معابر شما رشد کنند. آنها غالباً ریشه های عمیقی دارند و بدون استفاده از مواد شیمیایی، از بین بردنشان سخت است. خوشبختانه می توانید از جوش شیرین به عنوان یک جایگزین ارزان تر و مطمئن تر استفاده کنید. زیرا جوش شیرین سرشار از سدیم است و محیطی سخت برای علفهای هرز ایجاد می کند. چند مشت جوش شیرین را روی علفهای هرز که در شکافهای پیاده رو ، مسیرهای رانندگی و سایر مناطق آلوده به علفهای هرز رشد می کنند ، بپاشید. با این حال ، از استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن علفهای هرز در گلها و باغهای خود خودداری کنید ، زیرا ممکن است سایر گیاهان شما را نیز از بین ببرد.

 1. برطرف کردن بوی بد کفش ها

داشتن کفش های بد بو یک مشکل شایع است که می تواند کاملاً شرم آور باشد. خوشبختانه، یکی از فواید جوش شیرین برطرف کردن بوهای بد است. این ماده یک درمان عالی برای خوشبو کردن کفش های بد بو است. دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون پارچه نخی یا پارچه های نازک بریزید. پارچه ها  با یک کش یا هرچیز دیگری ببندید و هر یک را داخل یکی از کفش ها قرار دهید. تا زمانی که کفش را میپوشید بوی بدی در کفش شما باقی نخواهد ماند.

می توانید جهت اطلاع بیشتر از فروشگاه مواد شیمیایی ما بازدید کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید