تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

بهداشت استخر؛ لازمه سلامت شناگران

مقالات (عمومی)
بهداشت استخر؛ لازمه سلامت شناگران

شنا یکی از ورزش ها و سرگرمی های بسیار مناسب و لذت بخش برای کلیه افراد در سنین مختلف، به ویژه در فصل گرما محسوب می شود. این تفریح سالم نه تنها در هوای گرم تابستان، بلکه در روزهای سرد زمستان نیز طرفداران زیادی دارد. آن چه در همه استخرها باید مورد توجه قرار گیرد، مسائل بهداشت استخرها به ویژه پاکیزگی آب و تجهیزاتی است که باید به طور کامل تحت نظارت و کنترل قرار گیرند.

بهداشت استخر در اثر اضافه شدن موادی از بدن شناگران به آن مانند مو، چربی، میکروب های دستگاه تنفس و گوارش و سایر باکتری های مضر و مواد زائد موجود در روی پوست، آلوده می شود و چون میزان این آلودگی بر اثر شنا و استفاده افراد مختلف از استخرها، به طور مرتب رو به افزایش است، محل بسیار مناسبی برای آلوده شدن عده زیادی از مردمی است که از آب استخرها استفاده می کنند؛ لذا به منظور جلوگیری از بیماری باید به بهداشت استخرهای شنا  توجه شود.

نکات طلایی بهداشت استخرها

به منظور پیش گیری از انتشار آلودگی های مختلف میکروبی و انگلی، حاصل از انتقال بیماری شناگران به آب استخرها، باید اقدامات بهداشتی زیر انجام پذیرد:

 • آب استخر، به طور مرتب تصفیه و گندزدایی توسط کلر استخر یا پرکلرین شود.
 • از پذیرش مراجعان بیش از حد ظرفیت استخر جلوگیری به عمل آید.
 • هر فرد شناگر باید از مایو، کلاه شنا، حوله و دم پایی مجزا و مخصوص به خود استفاده کند و از استفاده وسایل مزبور به طور مشترک با فرد دیگری پرهیز کند.
 • حوضچه اطراف استخر، محل های رخت کنی و دوش ها به طور مرتب نظافت و ضدعفونی شود.
 • حوضچه کوچکی برای ضدعفونی کردن پای شناگران قبل از ورود به استخر به منظور مبارزه با بیماری خارش انگشتان پای شناگران احداث شود.
 • شناگران قبل از ورود به استخر از نظر سرماخوردگی،هر گونه جوش، بیماری های پوستی، التهاب چشم و یا هر عفونت دیگری، معاینه ظاهری شده و در صورت داشتن هر یک از موارد فوق از ورود آن ها به استخر جلوگیری به عمل آید.
 • برای بازدید کننده باید ورودی و خروجی جداگانه تعبیه شود.
 • درجه حرارت مناسب برای آب استخر باید رعایت شود.
 • شناگران قبل از ورود به استخر با آب گرم استحمام کرده و بعداز خروج از استخر نیز بدن خود را خوب شست شو کنند.

فاکتورهای مهم در کیفیت آب و بهداشت استخر

از جمله فاکتورهای مهم در کیفیت آب و بهداشت استخر عبارتند از:

 • PH آب استخر: یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بهداشت استخرها، ph استاندارد آب استخر است که باید بین ۷/۲ تا ۸ باشد. در صورتی که ph آب استخر از این محدوده کمتر یا بیشتر باشد، می تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل تحریک پوست، چشم ها و …. شود.
 • درجه حرارت آب استخر: درجه حرارت مناسب آب استخر هم یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در بهداشت استخرها است که می بایست در محدوده ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتیگراد باشد.
 • شفافیت آب: شفافیت آب استخر یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در بهداشت استخر و تضمین سلامت شناگران است.
استخر شنا

روش های تامین بهداشت آب استخر

آب استخر حاوی باکتری ها، میکروب ها، ویروس ها، جلبک ها و قارچ های بسیار زیادی است که در اکثر مواقع می توان توسط فرایندهای طبیعی تصفیه و گندزدایی آب آنها را از بین برد. با این تفاسیر مسئله مهمی که در تامین بهداشت استخرها مهم است آلودگی های ثانویه است که از طریق شناگران به واسطه تماس با آب، دفع ادرار، ترشحات دهان، بینی و … به وجود می آید. این ترکیبات بیولوژیکی در صورت تعامل با میکروب ها، باکتری ها و … می توانند سلامت شناگران را به خطر بیندازند، به همین دلیل تامین بهداشت استخرها بسیار مهم است.

برای تامین بهداشت و گندزدایی آب استخرها، روش های متعددی وجود دارد که از جمله آنها می توان به استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر، ید، برم، سیانورات های کلره، لامپ های ماوراء بنفش و … اشاره کرد.

کلرزنی استخر

یکی از بهترین روش ها برای گندزدایی آب استخرها، استفاده از کلر است. کلر به دو صورت به آب استخر اضافه می شود که عبارتند از:

 • یک بخش از گلر به عنوان اکسید کننده برای مواد آلی و معدنی موجود در آب استخر استفاده می شود.
 • یک بخش به منظور گندزدایی آب استخر به کار می رود.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید