تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

تاریخچه شکلات

مقالات (عمومی)
تاریخچه شکلات
جدول محتوای این صفحه پنهان

تاریخچه شکلات :

تاریخچه شکلات : دانشمندان با آنالیز ظروف غذای انسان هایی که ۲۶۰۰ سال قبل زندگی می کردند به این نتیجه رسیدند که انسان ها از آن تاریخ شکلات مصرف می نمودند. البته مردم در آن زمان نوع مایع شکلات را مصرف میکردند.

در بررسی تاریخچه شکلات آمده است که مردم مکزیک از کاکائو نوشابه ای درست می کردند که مورد علاقه آزتکها یا سلاطین و اشراف مکزیک در امریکای مرکزی بود.

در قرن هیجدهم گیاهشناسی بزرگ سوئد لینیوس به درخت آن نام درخت غذای خدایان لقب داد.

هنگامی که هرنان کورتز دریانورد و کاشف معروف اسپانیولی وارد کشور مکزیک شد.

تاریخچه شکلات _ امپراطور آزتک :

امپراطور آزتک از وی با نوشابه ای به نام زکوتل Xocodtel که از کاکائو درست شده بود پذیرایی کرد و این امر سبب شد که کورتز و یارانش با دانه لوبیا مانند و پرارزشی کاکائو آشنایی پیدا کنند.

کورتز و یارانش در سال ۱۵۲۸ دانه های کاکائو را با خود به اسپانیا آوردند و نوشابه و شکلات آن را در منطقه مدیترانه و آفریقا و سپس در سراسر جهان رواج دادند.

انتقال دانه های کاکائو و توسعه کشت آن به وسیله کوارتز و یارانش در اسپانیا تجارت کاکائو را تا یک قرن به انحصار کشور اسپانیا درآورد که در این زمان طولانی این کشور سود سرشاری از آن به دست آورد و به مرور شهرت کاکائو سرتاسر اروپا را در بر گرفت.

در سال ۱۷۶۵ با تأسیس کارخانه شکلات سازی در ایالت ماساچوست آمریکا تکنولوژی استفاده از کاکائو با شکلی تازه به قاره نو برده شد. در سال ۱۸۲۸ کنرادوان هوتن یک شیمیست هلندی توانست از این ماده چربی استخراج کند که آن را کره کوکوآ CoCoaنامید.

بعدها با اضافه کردن مقداری شکر و شیر به دانه های تخمیر شده کاکائو، شکلاتهای خوشمزه کنونی به وجود آمدند.

در سال ۱۸۷۵ در کشور سوئیس روش جدیدی در ساخت شکلات به کار برده شد و کاکائو را با شیر مخلوط کرده و به صورت شکلاتهای منجمد کنونی که شکلات های شیری است به بازار ارائه دادند و به مرور ماشین های پیشرفته جدید برای ساخت انواع شکلات های خوشمزه به وجود آمد. امروزه با توسعه و پیشرفت شکلات سازی امکان استفاده از آن برای تمام طبقات مردم به وجود آمده است.

تعریف شکلات :

این ماده مخلوطی از دانه های برشته کاکائو و ذرات فوق العاده ریز شکر با یا بدون کره کاکائو می باشد.

کره کاکائو چربی است که به طور طبیعی در دانه کاکائو وجود داشته و بسته به محل رویش و درجه رسیدن دانه تا ۵۸ درصد نیز بالغ میگردد.

دانهٔ کاکائو حاوی بیش از ۴۰۰ ترکیب است در میان این ترکیبات می توان از چربی کاکائو، پروتئین، نشاسته ، فیبر خام ، کافئین و تئوبرو مین (که هر دو محرک می باشند) نام برد.

دانه کاکائو همچنین حاوی تیرآمین و فنیل اتیل آمین می باشد که هر دو این مواد باعث هوشیاری بیشتر می شود. طبق تعریف، هیچ محصولی را نمی توان شکلات نامید مگر اینکه کره کاکائو چربی عمده موجود در آن باشد.

این قانون در انگلستان و قاره اروپا به طور یکسانی عمل می شود. سایر کشورها قوانین خاصی خود را دارند. در فلات قاره اروپا کره کاکائو تنها چربی مجاز است.

در انگلستان تعریف قانونی شکلات عبارت از محصولی است که حداقل ۱۸ درصد کره کاکائو داشته باشد و مقدار چربی گیاهی آن بیشتر از ۵ درصد نبوده و حداقل ۳۵ درصد از مواد جامد آن از نوع مواد جامد کاکائو باشد که از این مقدار نیز حداقل مواد جامد بدون چربی کاکائو باید ۱۴ درصد باشد.

شکلات به عنوان یک مادهٔ غذایی :

این ماده زمانی غذایی تجملی محسوب می شد ولی هنگامی که در مصرف آن میانه روی شود به یک غذای مفید و قوی تبدیل می شود.

هم اکنون شکلات تقریباً به عنوان یک فراورده غذایی ضروری محسوب می شود. شکلات یک شیرینی بسیار خوشایند و دلپذیر بوده و پذیرش سایر مواد غذایی را نیز افزایش می دهد.

این ماده به عنوان یک کالای ضروری بوده و برای نیروهای مسلح یک جیرهٔ غذایی اضطراری محسوب می شود. یک پوند شکلات (۴۵۳/۵۹gr) در حدود ۲۵۱۵ کیلوکالری انرژی را تأمین می نماید.

ترکیب متوسط شکلات به قرار زیر است: پروتئینها ۴/۸ درصد، چربیها ۳۲/۵ درصد، کربوهیدراتها ۵۹/۵ درصد، تئوبرو میان ۱/۲۵ درصد .

همان طور که بیان گردید، شکلات یک ماده مغذی است برای مثال یک قطعه کوچک ۱۰۰ گرمی شکلات شیری حاوی حدود ۹ گرم پروتئین و ۲۲۰ میلی گرم کلسیم است که به ترتیب یک هشتم و یک دوم مقادیر توصیه شده را برای یک فرد نسبتاً فعال دارد.

همچنین حدود یک ششم نیاز انرژی و ۱۵-۱۰ درصد آهن، تیامین و ریبوفلاوین مقادیر توصیه شده را تامین می نماید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید