تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

شیمیایی
شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

سوکرالوز که با نام تجاری Splenda شناخته می شود یک شیرین کننده مصنوعی است که با تغییر مولکول های قند برای ایجاد یک شیرین کننده ساخته شده است و مانند قند در بدن هضم یا جذب نمی شود.

 

سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی و جایگزین قند است که در بسیاری از محصولات مانند نوشابه های رژیمی و آدامس ها یافت می شود. سوکرالوز در آزمایشگاه به عنوان جایگزین بدون کالری قند ساخته شده است و طعم آن بسیار شبیه شکر است ، اما در واقع شکر نیست.

 

تولید کنندگان با تغییر برخی از پیوندهای موجود در مولکول های قند ماده ای تولید کرده اند که به شکل قند در بدن هضم و جذب نمی شود. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

 

آیا شیرین کننده سوکرالوز بی خطر است؟

به گفته بسیاری از کارشناسان و سازمان های جهانی ، سوکرالوز بی خطر است. با این حال  برخی تحقیقات نشان می دهد که سوکرالوز بی خطر نیست و ممکن است سطح انسولین را مختل کرده ، باعث افزایش وزن شود و بیماری های قلبی و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 

به همین دلیل سوکرالوز بیش از ۲۰ سال است که موضوعی بحث برانگیز است. مطالعات یکی پس از دیگری اثرات منفی سوکرالوز بر سلامت انسان را آشکار می کنند. اما صنعت تولید سوکرالوز مدام مقاله های منفی را رد می کند و این داستان ادامه دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) سوکرالوز را برای مصرف انسان در همه غذاها و نوشیدنی ها و حتی در دوران بارداری  بی خطر اعلام کرده است.

 

در واقع هیچ مطالعه انسانی برای تعیین ایمنی سوکرالوز وجود ندارد. بیشتر تحقیقات در مورد ایمنی غذایی سوکرالوز در موش ها انجام شد. همچنین شواهدی وجود ندارد که به صورت قطعی نشان دهد که سوکرالوز باعث سرطان در انسان است. در واقع ما به طور قطعی نمی دانیم که سوکرالوز بی خطر است یا خیر. با این وجود ، آژانس های دولتی و جامعه علمی به مردم اطمینان می دهند که این شیرین کننده هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

 

نگرانی های ایمنی مربوط به شیرین کننده سوکرالوز حول این واقعیت می چرخد که این ماده به طبقه ای از مواد شیمیایی به نام کلریدهای آلی تعلق دارد که برخی از انواع آنها سمی یا سرطان زا هستند. با این حال ، وجود کلر در یک ترکیب آلی به هیچ وجه سمی بودن آن را تضمین نمی کند.

 

از طرفی نحوه متابولیسم سوکرالوز ممکن است خطر سمی بودن آن را کاهش نشان دهد. به عنوان مثال سوکرالوز در چربی بسیار نامحلول است بنابراین مانند سایر کلریدهای آلی در چربی تجمع نمی یابد و همین عامل از خطر آن برای سلامتی می کاهد.

شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

 

شیرین کننده سوکرالوز یا شکر کدام بهتر است؟

سوکرالوز از دو جهت بهتر از شکر است. سوکرالوز یک شیرین کننده بدون کالری است و طعم خاصی ندارد، شیرین است اما مزه آن کاملا شبیه شکر نیست. اگرچه سوکرالوز ممکن است اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد ، اما قند طبیعی نیز عامل بسیاری از مشکلات سلامتی است.

 

تفاوت شیرین کننده سوکرالوز با آسپارتام

سوکرالوز ایمن تر از آسپارتام است. اگرچه مطالعات زیادی حاکی از آن است که سوکرالوز بر سطح انسولین و سلامت روده ، سلامت قلب تأثیر می گذارد اما برخی مطالعات نشان داده اند آسپارتام نیز در افزایش وزن ، نقایص مادرزادی ، مولتیپل اسکلروزیس ، میگرن ، لوپوس ، بیماری آلزایمر و سرطان نقش دارد.

 

تاثیرات منفی شیرین کننده سوکرالوز بر سلامتی

طبق چندین مطالعه علمی  سوکرالوز به وضوح بر سطح انسولین انسان و سطح قند خون تأثیر دارد که همه اینها به افزایش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند.

 

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ تأیید کرد که سوکرالوز توانایی کاهش حساسیت به انسولین را دارد. حساسیت به انسولین تضمین می کند که انسولین  قند خون را به طور موثری برای دریافت انرژی به سلول های شما منتقل می کند. حساسیت پایین به انسولین نشانه ضعف سلامتی و مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ است.

 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز باعث افزایش مقاومت به انسولین می شود.  مقاومت انسولینی زمانی اتفاق می افتد که سلول های شما در برابر انسولین مقاومت می کنند و می تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود.

 

در مطالعه روی افراد چاق مشخص شد سوکرالوز باعث افزایش سطح انسولین و گلوکز خون و کاهش حساسیت به انسولین می شود. بنابراین ، سوکرالوز ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شود.

شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

شیرین کننده سوکرالوز چیست و آیا واقعا برای شما مضر است؟

 

سلامت روده و میکروبیوم

سوکرالوز ممکن است بر سلامت روده از جمله میکروبیوم روده تأثیر منفی بگذارد. اگرچه سوکرالوز ممکن است از رشد باکتری های مضر موجود در میکروبیوم دهان شما جلوگیری کند اما به نظر می رسد تاثیرمنفی بر میکروبیوم روده داشته باشد.

سوکرالوز میکروبیوم روده شما را به اندازه شیرین کننده  های مصنوعی دیگر مانند ساخارین تغییر نمی دهد. با این وجود مشاهده شده است که بر روی باکتری های روده تأثیر منفی می گذارد و حتی باعث افزایش وزن در مطالعات حیوانی می شود. مصرف مقدار مجاز روزانه سوکرالوز به مدت ۶ ماه می تواند منجر به تغییر منفی میکروبیوم روده و التهاب بدن شود.

مدیریت وزن

گفته می شود سوکرالوز به شما در اهداف کاهش وزن کمک می کند اما ممکن است در واقعیت باعث افزایش وزن شود. سوکرالوز بر احساس سیری تاثیر  دارد. سیری حسی است که بعد از غذا خوردن نشان می دهد چقدر راضی هستید. هرچه کمتر راضی باشید تمایل شما به مصرف مجدد مواد غذایی بیشتر خواهد بود.

 

سوکرالوز و دیگر شیرین کننده های مصنوعی به همان اندازه که شکر احساس سیر شدن را القاء می کند این حس را به افراد منتقل نمی کنند بنابراین این عدم رضایت باعث می شود غذای بیشتری مصرف شود تا به  رضایت برسند و در نتیجه  منجر به افزایش وزن می شود.

 

شیرین کننده های کم کالری مانند سوکرالوز میل شدید به قند و وابستگی به قند را افزایش می دهند زیرا بسیار شیرین هستند. تحقیقات نشان می دهد که فریب مغز با طعم های شیرین بدون قند ارزش  طعم شیرینی را به عنوان یک سیگنال فیزیولوژیکی برای افزایش انرژی تضعیف می کند .

 

در اصل  شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز به توانایی بدن شما برای افزایش انرژی آسیب می رسانند که ممکن است منجر به پیامدهای منفی سلامتی مانند دیابت نوع ۲ ، سندرم متابولیک و بیماری های قلبی- عروقی شود.

 

بیماری قلبی

بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و سوکرالوز با افزایش خطر بیماری های قلبی مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی مانند آسه سولفام پتاسیم یا سوکرالوز ممکن است منجر به چاقی، فشار خون بالا، سندرم متابولیک، سکته، بیماری قلبی شود با این حال ، مصرف زیاد قند بسیار بیشتر از سوکرالوز با بیماری های قلبی مرتبط است.

برچسب ها

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید