تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

همه چیز درباره قرص کلر

شیمیایی مقالات (عمومی)
همه چیز درباره قرص کلر

قرص کلر یکی از محصولات پر استفاده به منظور ضدعفونی کردن آب استخر است. استفاده از کلر برای ضدعفونی کردن استخر و از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در آب کاربرد دارد؛ اما به دلیل اینکه کلر در حالت گازی بسیار سمی و خطرناک است به تدریج استفاده از قرص کلر استخر برای کلرزنی استخر رواج پیدا کرد. 

قرص کلر چیست؟

قرص کلر به انگلیسی chlorine tablet، از ماده ای به نام کلسیم هیپوکلریت تشکیل شده است. استفاده از این محصول یکی از بهترین روش های ضدعفونی کردن آب استخر است. 

قرص های کلر به تدریج در آب استخر حل می شوند، به همین دلیل برای مدت زمان بیشتری می توانند آب را ضدعفونی نگه دارند.

قرص کلر برای استخر

نحوه عملکرد آن

چندین سال است که به منظور آسان سازی ضدعفونی سازی آب با کلر، تولیدکنندگان مواد شیمیایی، محصولی به نام قرص کلر را روانه بازار کرده اند. قرص های کلر به تدریج در آب حل می شوند.

چند نمونه از انواع قرص کلر حاوی تثبیت کننده ای به نام سیانوریک اسید هستند که از کلر در مقابل نور خورشید نیز محافظت می کنند و این نوع قرص های کلر برای استخرهای روباز بسیار مناسب هستند. 

برای اضافه کردن این محصول به آب می توان به صورت دستی عمل کرد اما پیشنهاد ما به شما این است که از انواع کلر زن اعم از کلرزن خطی یا شناور استفاده کنید و یا اینکه از سبد اسکیمر استفاده کنید. 

روش استفاده از آن

روش های استفاده از قرص کلر استخر به شرح زیر است:

 • قرص به صورت مستقیم در آب انداخته شود؛ که این روش توصیه نمی شود، زیرا پخش قرص کلر در آب به صورت یکنواخت انجام نمی شود و ممکن است به بدنه یا تجهیزات استخر آسیب وارد کند.
 • استفاده از سبد اسکیمر، کلرزن شناور یا کلر زن خطی

استفاده از سبد اسکیمر

همان طور که از نام سبد اسکیمر مشخص است، نوعی سبد معمولا از جنس پلاستیک است که قرص داخل آن کار گذاشته می شود و به این ترتیب کار می کند:

 • سیستم فیلتراسیون روشن است.
 • آب از روی قرص های داخل سبد عبور می کند و به مرور باعث حل شدن آنها می شود.
 • آب حاوی کلر از سیستم فیلتراسیون عبور می کند.
 • در نهایت توسط نازل های دهش، با فشار وارد کاسه استخر می شود.

یکی از مشکلات این روش این است که با هر بار خاموش شدن پمپ، باید قرص ها را از داخل سبد بیرون بیاورید؛ زیرا در صورت باقی ماندن قرص ها داخل سبد، تراکم کلر باقیمانده در اسکیمر بسیار زیاد می شود و منجر به از بین رفتن دیواره ها و سبد می شود. 

شناور قرص کلر

استفاده از کلرزن شناور

از کلرزن شناور معمولا در جکوزی استفاده می شود زیرا این محصول قابلیت پخش یکنواخت آب استخر را ندارد. 

استفاده از کلرزن خطی

برای استفاده از کلرزن خطی باید به روش زیر عمل کنید:

 • به نسبت ظرفیت کلرزن، تعداد قرص های مناسب را داخل مخزن دستگاه قرار دارید و میزان خروجی کلر را تنظیم کنید.
 • کلرزن خطی در هنگام لوله کشی استخر پس از نصب فیلتراسیون و مبدل حرارتی نصب می شود.
 • در هر سری عبور آب از کلرزن، مقدار تعیین شده کلر به آب تزریق می شود و با خروج آب از نازل های دهش، در سراسر کاسه استخر پخش می شود. 

ویژگی‌ های این محصول

قرص های کلر به رنگ سفید هستند و اصولا بوی نسبتا قوی دارند. این قرص ها در آب محلول هستند و ph محلول رقیق آن ۴ الی ۶ است. 

انواع قرص کلر

 • قرص کلر آمریکایی
 • قرص کلر هندی
 • قرص کلر چینی
 • قرص کلر ژاپنی
 • قرص کلر کانادایی

میزان مصرف قرص کلر برای استخر

هر یک عدد قرص برای استخری با حجم ۱۵۰۰۰ لیتر و به مدت یک هفته کافی است. یکی از مزایای قرص های کلر به نسبت پودر کلر این است که به مدت زمان زیادی برای حل شدن در آب نیاز دارد؛ در نتیجه نیاز به کلرزنی روزانه استخر نیست.

 

قرص کلر

قرص های کلر معمولا ۲ هفته طول می کشد تا به آهستگی حل شوند و قرص در این ۲ هفته کوچک و کوچک تر می شود، تا در نهایت ناپدید شوند. این حل شدن آهسته سبب می شود نیاز به اضافه کردن کلر هر روز یا چند روز یکبار نداشته باشیم. البته حل شدن قرص ها در دستگاه تصفیه آب استخر به علت فشار آب زودتر صورت می گیرد ۳ تا ۶ روز این زمان بیشتر نیست ولی بازهم قرص کوچک و کوچک تر می شود تا ناپدید گردد .

راه تشخیص ساده قرص کلر قلابی و بی کیفیت از نوع اصلی و با کیفیت

ساده ترین و بهترین راه تشخیص قرص کلر اصلی حل کردن یک عدد قرص در یک سطل آب است. قرص اصلی و با کیفیت در مدت زمان ۲ هفته به صورت تدریجی حل می شود، اما قرص قلابی در عرض چند ساعت وا رفته و خمیری شکل و یا پودری می شود و باعث کدر شدن رنگ آب می شود.

قرص کلر قلابی همان پودر کلر ایرانی است که پرس شده است و به شما فروخته اند؛ انگار که گچ خریده اید! در صورتی که تشخیص دادید این محصول قلابی است در اسرع وقت به فروشنده عودت دهید؛ زیرا نه تنها آب استخر شما را ضدعفونی نمی کند بلکه آب استخر کدر و دوغی شکل نیز می شود و مجبور به تعویض آب خواهید شد.

مضرات قرص های کلر با کیفیت پایین

 • مهمترین مورد عدم ضدعفونی کامل آب استخر است.
 • مشکلاتی برای سلامتی شناگران ایجاد می کند که این مشکلات عبارتند از بیماری های پوستی، گوارشی و چشمی به خصوص در کودکان. 
 • آسیب به رنگ موی خانم ها و همچنین رنگ مایوها
 • ماندگاری بسیار کم در آب
 • کدری آب استخر
 • ریزش شدید مو
 • آسیب به بدنه استخر و سیستم تصفیه آب استخر
 • و …

بهترین و مناسب ترین قرص کلر

به عنوان صاحب استخر شما ممکن است برای استفاده از قرص های کلر برای استخر خود بخواهید بدانید که بهترین قرص کلر برای استخر شنا شما کدام است؟

مناسب ترین و بهترین قرص، قرصی است که تا آخرین گرم به مرور زمان حل شود و باقی مانده ای نداشته باشد و بهتر است قرص حاوی آنزیم، سولفات مس یا کات کبود باشد تا از رشد جلبک های ریز میکروسکوپی که سبب سبز شدن رنگ آب استخر و نیز لیز شدن کف و دیواره های استخر می شوند، جلوگیری شود .

نکات ایمنی در استفاده از کلر

کلر یک ماده موثر برای گندزدایی و ضد عفونی آب شرب و نیز آب استخر است. مقدار کلر مورد استفاده به مقدار آلودگی و شرایط آب بستگی دارد. ایمنی در کلرزنی مخازن آب و استخرها از اصول مهم است که همواره باید به آن توجه شود؛ زیرا گاز کلر سمی است و در صورت عدم  رعایت نکات ایمنی سبب آسیب دیدگی خواهد شد.

قرص ها و به طور کلی انواع کلر باید در مکان خشک، دور از رطوبت و نیز دور از دسترس کودکان قرار گیرند. 

هرگز انواع کلر را در کنار سایر مواد شیمیایی نگهداری ننمایید. در زمان استفاده بهتر است از دستکش استفاده شود و در صورت استفاده از دست بدون دستکش حتما با آب دستان خود را بشویید.

سوالات متداول

قرص کلر از کجا تهیه کنیم؟

شرکت جهان شیمی بزرگترین واردکننده و فروشنده انواع قرص کلر آنزیم دار و ساده ۲۰۰ گرمی و  ۲۰ گرمی اصلی مارک آکواپول و سولوکس است و به راحتی می توانید از این مجموعه خرید کنید. 

بهترین روش استفاده از قرص کلر کدام روش است؟

کلر زن خطی

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید