تلفن 021-88848547   021-88317033

ارسال مواد خریداری شده به سراسر کشور در اسرع وقت

پودر کلر چیست؟ انواع، نحوه استفاده، مزایا و معایب+ هزینه

شیمیایی مقالات (عمومی)
پودر کلر چیست؟ انواع، نحوه استفاده، مزایا و معایب+ هزینه

پودر کلر یا کلیسم هیپوکلریت نوعی ترکیب معدنی با فرمول Ca(ClO)2 است. این محصول نام های مختلفی مثل پودر سفید کننده یا آهک کلر نیز دارد.

 از جمله رایج ترین کاربردهای این محصول می توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و استخرهای شنا اشاره کرد. در ادامه با جهان شیمی همراه باشید تا بیشتر درباره اینکه پودر کلر چیست، چه کاربردی دارد و چگونه باید از آن باید استفاده کنیم، صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

پودر کلر چیست؟

کلیسم هیپوکلریت یا پرکلرین یکی از ترکیبات معدنی پرکاربرد کلر به منظور تصفیه و سم زدایی آب است. کلیسم هیپوکلریت به رنگ سفید و متمایل به طوسی است که به دو شکل کلر پودری و قرص کلر موجود است.

این ترکیب در دمای اتاق کاملا پایدار است اما در ترکیب با آب به تدریج تجزیه می شود و بوی کلر از آن متصاعد می شود. کلیسم هیپوکلریت کلیسم اصولا به دو شکل بدون آب (خشک) و هیدراته در بازار به فروش می رسد.

کاربرد پودر کلر چیست؟

از پودرهای کلر با درصد خلوص ۶۵، ۷۰ و ۹۰ درصد به عنوان کلر استخر و پودر کلر آب آشامیدنی استفاده می شود. از انواع کلرهای پودری همچنین به منظور تصفیه خانه فاضلاب صنعتی، تمیز کردن سرویس های بهداشتی خانگی، ضدعفونی کردن سبزیجات و همچنین تمیز کردن استخرهای پرورش ماهی استفاده می شود.

پودر کلر استخر

برندهای معروف کلر پودری استخر

کلر جامد در مقیاس صنعتی به منظور تصفیه و گندزایی آب با خلوص ۶۵ تا ۷۵ درصد در بازار عرضه می شود. از جمله معروف ترین برندهای کلرهای پودری استخر عبارتند از:

پودر کلر هندی آکوافیت (Aquafit)

 پودر کلر آکوافیت نوعی کلر هندی است که یکی از موثرترین و البته رایج ترین انواع کلر پودری در تصفیه آب است. میزان خلوص کلر هندی آکوافیت ۷۰ درصد است و از آن به منظور گندزایی آب شرب استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت کلر هندی

پودر کلر ایرانی کلر پارس

 کلر پارس تبریز یکی از بهترین انواع کلر جامد ایرانی است که درصد خلوص آن بیش از ۶۵ درصد است و در بشکه های پلاستیکی ۴۰، ۴۵ و ۵۰ کیلوگرمی در بازار عرضه می شود.

کلر پودری نیرو کلر

 پودر کلر نیرو کلر هم نوعی کلر ایرانی محصول شرکت نیروکلر اصفهان است. درصد خلوص این ترکیب بیشتر از ۶۵ درصد است و در بشکه های ۲۵ و ۴۵ کیلوگرمی تولید و به فروش می رسد.

کلر ژاپنی استار کلون(STAR-CHLON)

 یکی دیگر از معتبرترین برندهای کلر پودری می توان به استار کلون ژاپن اشاره کرد که میزان خلوص آن بیش از ۷۰ درصد است.

شایان ذکر است که قیمت پودر کلر ژاپنی استار کلون به نسبت سایر برندهای گفته شده بیشتر است.

پودر کلر کلران سمنان

پودر کلر کران سمنان یکی از ارزان ترین انواع کلرهای پودری است که به طور کامل در آب تجزیه می شود و خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی دارد. از جمله سایر کاربردهای پودر کلر کلران سمنان عبارتند از:

 • از این نوع کلر پودری به منظور ضدعفونی کردن آب استفاده می شود و بخشی از فرایند بهداشت فاضلاب و پسماندهای صنعتی هم توسط این نوع کلر پودری انجام می شود.
 • همچنین در پروسه تولید پارچه و کاغذ هم از این نوع کلر پودری به به عنوان سفید کننده استفاده می شود.
 • در محصولات ضدعفونی کننده و سفید کننده خانگی نیز از این نوع کلر استفاده می شود.
 • در تهیه حلال های کلردار، پلیمرها، کلریدها، آفت کش ها، لاستیک های مصنوعی و … نیز کاربرد دارد.

پودر کلر سلوکس آمریکا

پودر کلر سلوکس نوعی پودر کلر آمریکایی است که بوی بسیار قوی دارد و به دلیل پایداری خوبی که دارد آلودگی ایجاد نمی کند. این نوع کلر پودری با سرعت بالایی انواع ویروس ها، باکتری ها و سایر آلودگی ها را در آب از بین می برد و از رشد آنها نیز جلوگیری می کند.

پودر کلر سلوکس آمریکا علاوه بر اینکه قالبیت میکروب کشی بالایی دارد، به دلیل استفاده آسان، مصرف کمتر و همچنین عدم آسیب رساندن به محیط زیست، انسان و حیوانات در صنایع مختلف از آن استفاده می شود.

پودر کلر نئو ژاپن

پودر کلر نئو ژاپن نوعی دیگر از برندهای کلر پودری است که در دوز بسیار کم می تواند تصفیه آب را انجام دهد. از این نوع کلر پودری به منظور از بین بردن باکتری ها، میکروب ها، جلبک ها و به طور کلی گندزایی آب استخر و آب شرب استفاده می شود. از جمله سایر کاربردهای کلر نئو ژاپن عبارتند از:

 • این نوع پودر کلر ژاپنی خاصیت سفید کنندگی بالایی دارد و از آن به طور گسترده به منظور سفید کنندگی و استریلیزاسیون پارچه های کنفی و پنبه ای استفاده می شود.
 • به عنوان مواد ضد چروک پشم استفاده می شود.
 • و ….

نحوه استفاده از پودر کلر برای ضدعفونی کردن استخر

مقدار استفاده از پودر کلر برای ضدعفونی کردن استخر بستگی به نوع استخر و نتایج آزمایشات شیمیمایی آب دارد. نحوه استفاده از پودر کلر برای ضدعفونی کردن استخر به دو روش است که عبارتند از:

 1.  اضافه کردن کلر به آب استخر به صورت مسقیم
 2. ترکیب کردن کلر در آب و سپس اضافه کردن آن به استخر

نحوه نگهداری از پودر کلر

کلر ماده ای ایمن در عین حال خطرناک است برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، باید نکات ایمنی به طور جدی رعایت شوند که از جمله این نکات ایمنی عبارتند از:

 • کلر استخر را همیشه دور از سایر مواد شیمیایی و نیز رطوبت نگهداری نمایید و همیشه درب بشکه کلر محکم بسته باشد.
 • کلر باید به دور از هر گونه ماده اسیدی و فلزات خشک و سرد باشد. در صورت ترکیب کلر پودری با اسید نوعی گاز متصاعد می شود که بسیار خطرناک است.
 • انواع کلر باید دور از دسترس کودکان قرار گیرند و در صورت پیش آمدن مشکل با اورژانس به سرعت تماس گرفته شود.
 • در زمان باز کردن بشکه کلر بهتر است از دستکش و ماسک استفاده شود و مراقب باشیم بخارات جمع شده در بشکه را تنفس ننماییم و در محیط باز یا مکان دارای تهویه مناسب بشکه کلر باز شود.  

توجه: در صورتی که نکات ایمنی گفته شده را رعایت نکردید و دچار مشکل تنفسی شدید،  به سرعت به مکان باز رفته و با تنفس های عمیق و پشت سرهم سعی کنید گاز کلر جمع شده در ریه را خارج نمایید و یک یا دو لیوان شیر بنوشید.

مزایای پودر کلر استخر چیست؟

مزایای کلر استخر به نسبت معایب آن بسیار زیاد است و در صورت خرید کلر با برند معتبر و توجه به نکات ایمنی در هنگام استفاده آن تقریبا هیچ عارضه ای را به دنبال نخواهد داشت. از جمله مزایای کلر استخر می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از کدر شدن آب؛
 • جلوگیری از کاهش شفافیت آب؛
 • از بین بردن ویروس ها، میکروب ها، جلبک ها و سایر آلودگی های آب؛
 • پیشگیری از انتقال بیماری های ویروسی، بیماری های پوستی، اسهال، استفراغ و …؛

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب کلر

مضرات پودر کلر استخر چیست؟

با اینکه مزایای کلر استخر بسیار زیاد است و از آن به عنوان یک گندزدا و ضدعفونی کننده در مقابل عوامل بیماری زا، باکتری ها، میکروب ها، جلبک ها و سایر آلودگی های موجود در آب استخر استفاده می شود. اما از مضرات کلر استخر نیز نمی توان چشم پوشی کرد، از جمله عوارض کلر استخر عبارتند از:

 • در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از کلر ممکن است به دلیل گازهای خطرناک آزاد شده دچار مشکلات تنفسی یا پوستی شوید.
 • در صورت قرار گرفتن هیپوکلریت در معرض آتش و گرما ممکن است مواد سمی از خود متصاعد کند و همچنین باعث تجزیه شدید مواد و پارگی ظروف شود.
 • در صورت ترکیب کلر با اسید گاز بسیار خطرناکی از آن آزاد می شود که سلامتی انسان را به خطر می اندازد.
 • بوی قوی و آزاردهنده کلر ممکن است باعث تحریک چشم یا پوست برخی از افراد شود.
 • استفاده از کلر استخر به مرور باعث پوسیدگی کف استخرهای شنای بتنی و وینیلی می شود.

قیمت پودر کلر

قیمت پودر کلر به نسبت فاکتورهای مختلفی مثل برند محصول، میزان خلوص، وزن و تاریخ تولید می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش سریع قیمت دلار در چندین سال گذشته به طور کلی قیمت کلر خارجی بیشتر از قیمت پودر کلر ایرانی است.

متاسفانه به دلیل قیمت بالاتر کلرهای وارداتی بسیاری از نمونه های تقلبی نیز با قیمت کمتر وارد بازار شده اند. جهان شیمی به عنوان یکی از وارد کننده ها و فروشنده های انواع مواد شیمیایی اعم از کلر می تواند شما را در خرید کلر با قیمت مناسب و اصل یاری رساند. 

سوالات متداول

کاربردهای کلر چیست؟

از کلر به منظور ضد عفونی کردن آب آشامیدنی، ضدعفونی کردن آب استخر، تصفیه خانه فاضلاب صنعتی، ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات، تمیز کردن استخرهای پرورش ماهی و تمیز کردن سرویس های بهداشتی خانگی استفاده می شود.

پودر کلر از کجا بخریم؟

کلر را می توانید به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی از فروشگاه های معتبر مواد شیمیایی و لوازم استخر همچون شرکت جهان شیمی خریداری نمایید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید